Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
تصویری
تیر 1396
خبر و رسانه
دی 1395
شرایط خرید و فروش

حراج تهران ابتکاری است فرهنگی-اقتصادی در پاسخ به استقبال فزاینده از آفرینش‌های هنری و یک فرصت منحصر به فرد برای دست‌یابی به شاخص‌ترین آثار هنر مدرن و معاصر ایران در شرایطی مطلوب و مطمئن. برگزارکنندگان این رویداد، که در این متن حراج‌گزار نامیده می‌شود، مصمم به بهره‌گیری از بهترین تجربیات و تسهیلات در گرد‌آوری و ارائه شایسته آثار هنری فاخر برای مشتاقان فرهیخته آن هستند. اینک با تقدیم احترامات والا به هنرمندان و مجموعه‌دارانی که نقشی ستودنی را در اشاعه میراث فرهنگی و هنری ایرانیان ایفا می‌کنند، شرایط عمومی این حراج را به شرح ذیل اعلام می‌دارد.

 1. آثار هنری بر مبنای ارزش کیفی آنها و بر حسب علاقه‌مندی متقاضیان، توسط برگزارکنندگان حراج انتخاب و بر اساس قیمت پایه مورد توافق با صاحب اثر در حراج ارائه خواهد شد. آثار انتخاب شده به مدت 2 روز در سالن زرین هتل پارسیان آزادی تهران در معرض مشاهده علاقه‌مندان بوده و سپس در عصر روز سوم طی مراسمی به حراج گذاشته خواهد شد.

2. قیمت آثار در یک مزایده آزاد و بر مبنای رقم نهایی چکش‌خورده در حراج صورت گرفته و هیچ مبلغی افزون بر آن از خریدارمطالبه نخواهد شد. ترتیب فروش آثار بر اساس شماره آنها که در کاتالوگ نمایشگاه بوده است، صورت می‌پذیرد.

3. تنها متقاضیانی که پیشاپیش ثبت نام و شماره مزایده دریافت کرده‌اند مجاز به شرکت در حراج می‌باشند. برای خرید آثار از نظر تعداد محدودیتی وجود ندارد، لیکن فروشنده یا صاحب اثر مجاز به شرکت در مزایده آن نیست.

4. حراج‌گزار در این حراج صاحب و یا مالک اثر نبوده و تنها از طرف فروشنده اثر برای فروش آن اقدام می‌نماید و هیچ‌گونه انتقال مالکیتی در خصوص اثر به وی صورت نمی‌‌پذیرد. حق‌الزحمه (حق‌العمل) حراج‌گزار صرفاً بابت آماده‌سازی شرایط حراج و برگزاری آن و فراهم نمودن تسهیلات اجرای این معامله است.

5. خرید آثار از حراج به سه صورت ذیل امکان پذیر است:

الف) خریدار می‌تواند با ثبت ‌نام و تکمیل فرم خرید حضوری با مشارکت در مزایده در حراج شرکت کند.

ب) خریدار می‌تواند با ثبت ‌نام و تکمیل فرم خرید غیرحضوری با ارتباط تلفنی هنگام حراج، در آن شرکت کند.

 ج) خریدار می‌تواند با ثبت نام و تکمیل فرم خرید وکالتی به صورت تلفنی به حراج‌گزار وکالت دهد تا با سقف رقم مورد نظر وی در مزایده شرکت و اثر مورد نظر را خریداری کند.

6. برای هر اثر دو برآورد کمینه و بیشینه تعیین شده است. مزایده معمولاً از رقمی پایین تر از برآورد آغاز شده و به ترتیب زیر افزایش خواهد یافت:

– تا مبلغ 20 میلیون تومان هر بار یک میلیون تومان افزایش.

– از 20 تا 50  میلیون تومان هر بار دو  میلیون تومان افزایش.

– از 50 تا 100  میلیون تومان هر بار پنج میلیون تومان افزایش.

– از مبلغ 100 تا 200میلیون تومان هر بار ده میلیون تومان افزایش.

– از مبلغ 200 تا 500 میلیون تومان هر بار بیست میلیون تومان افزایش.

– از مبلغ 500 میلیون تا یک میلیارد تومان  هر بار پنجاه میلیون تومان افزایش.

– از مبلغ یک میلیارد تومان به بالا هربار صد میلیون تومان افزایش .

7. حراج‌گزار با اجازه صاحب اثر رقمی کمتر از برآورد را به عنوان رزرو یا پایه فروش تعیین خواهد کرد و مجاز به فروش اثر از طرف صاحب اثر در این مبلغ و بالاتر از آن می‌باشد. در صورت عدم تعیین رقم رزرو، حراج‌گزار مجاز به فروش اثر از طرف صاحب اثر به قیمت بر‌آورد کمینه و بالاتر از آن است.

8. مزایده روی بالاترین پیشنهاد، چکش‌خورده و پایان می‌پذیرد. پیشنهاد‌دهنده نهایی متعهد به خریداری اثر در این قیمت است و در صورت استنکاف یا عدم پرداخت وجه اثر در موعد مقرر، مسئولیت هرگونه ضرر و زیان وارده به صاحب اثر و حراج‌گزار را راساً تقبل می‌کند.

9. خریدار موظف است مبلغ خریداری‌شده را حداکثر دو هفته پس از حراج به حراج‌گزار به نیابت از صاحب اثر پرداخت کند. این پرداخت می تواند به صورت چک یا واریز در وجه حساب اعلام‌شده درحراج صورت پذیرد. آثار خریداری‌شده حداکثر یک هفته پس از دریافت وجه آن در ایران و دو هفته بعد در خارج از ایران تحویل خواهد گردید.

10. صاحب اثر بابت هزینه برگزاری حراج؛ معرفی و فروش اثر، موظف به پرداخت حق‌العمل حراج‌گزار به شرح زیر است:

– برای فروش تا مبلغ 50 میلیون تومان معادل 20 در صد رقم چکش‌خورده.

– برای فروش بیش از 50 میلیون تا مبلغ 100 میلیون تومان معادل 18 درصد رقم چکش‌خورده.

– برای فروش بیش از 100 میلیون تا مبلغ 500 میلیون تومان معادل 15 درصد رقم چکش‌خورده.

– برای فروش بیش از 500 میلیون تومان معادل 12 درصد رقم چکش‌خورده.

11. وظیفه پرداخت هرگونه عوارض قانونی مالیاتی بر اساس قوانین و مقررات مربوطه ناشی از خرید یا فروش اثر، بر عهده خریدار و یا فروشنده آن بوده و حراج‌گزار مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.

12. به منظور تأمین هزینه‌های نگهداری، حمل و نقل آثار و پوشش بیمه‌ای آثار در قبال خطرات حمل‌و‌نقل و آتش‌سوزی، صاحب اثر موظف است معادل یک درصد رقم نهایی فروش اثر را پرداخت نماید.

13. در صورت عدم فروش اثر، صاحب آن موظف به پرداخت حق بیمه و هزینه‌های احتمالی از قبیل مرمت یا قاب خواهد بود.