Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Filter by Categories
تصویری
تیر 1396
تیر 1397
تیر 1398
تیر 1401
تیر 1402
خبر و رسانه
دی 1395
دی 1396
دی 1397
دی 1398
دی 1399
دی 1400
هنر کلاسیک و مدرن ایران - تیر 1397

46   جلیل رسولی (متولد 1326)

فهرست آثار

اطلاعات اثر

عنوان اثر : بنی آدم اعضای یکدیگرند

امضاء: «95 جلیل رسولی 13 2017» (پایین چپ)
اکریلیک و ورق طلا روی بوم
240×190 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1395

برآورد قیمت

3000 - 2000 میلیون ریال

قیمت فروش

قیمت فروش : 1,900,000,000 ریال

درباره اثر

جلیل رسولی، خوشنویس برجسته و از چهره‌های شناخته شده در زمینه نقاشیخط ایرانی است که همواره در خلق آثارش به‌دنبال سوژه‌‌های تازه و تکنیک‌های نوین بوده و همین امر باعث شده تا در دوره‌های مختلف فعالیت هنری‌اش، مجموعه‌های متفاوتی را ارایه کند.

اثر حاضر نمونه‌ای ممتاز از آثار نقاشیخط سال‌های اخیر اوست که هم به لحاظ ترکیب‌بندی در خط و هم شناخت او از رنگ و تکنیک ساخت و ساز به تکامل رسیده است. این سری از آثار رسولی معمولاً با ابعادی بزرگ و با اجرایی دقیق و ماهرانه بر روی بوم نقاشی شده‌اند. در این میان توجه هنرمند بیش از توجه به جنبه شکلی حروف، به دلالت‌های معنایی نوشتار است و آگاهانه در پی ساختارشکنی در زبان نیست.

بیشتر آثار این دوره رسولی با خط نستعلیق در رنگ‌های طلایی بر روی زمینه‌های آبی فیروزه‌ای و لاجوردی کار شده‌اند. خطوط عمودی و فرم‌های مورب در این تابلو با نظمی چشم‌نواز، فضای کلی بوم را با بهره از عنصر تکرار که وجه ذاتی خوشنویسی ایرانی است، به سیاه‌مشقی مدرن بدل کرده است. در عین پیچیدگی و به هم ریختگی کلمات، بیننده به تعمق و تلاش برای خوانش متن فراخوانده می‌شود. این تابلو ترکیبی گرافیکی از کلمات و حروف است، که معنا و مفهوم در آن اهمیت فراوانی یافته و رسولی برخلاف بسیاری از هنرمندان عرصه نقاشیخط که بیشتر توجه خود را به فرم حروف معطوف دارند، همواره متوجه متن و پیام موجود در نوشتار بوده و سال‌هاست با انتخاب اشعار، احادیث و متن‌های پرمعنا در پی ایجاد بستری معنا‌گرا در بافتار خط و نقش است. در تابلوی پیش‌رو نیز هنرمند به سراغ شعر مشهور سعدی با مطلع «بنی آدم اعضای یکدیگرند / که در آفرینش ز یک گوهرند» رفته است. این شعر مفهومی آشنا را در خاطره جمعی فارسی‌زبانان زنده می‌کند و شهرتی جهانی نیز دارد. انتخاب این شعر واکنشی به فراموش شدن جلوه فاخر انسان‌دوستی در دنیای معاصر است که در کلام الهی نیز به آن اشاره شده است: «هو الذی انشأکم من نفس واحده: او همان است که شما را از یک تن پدید آورد»[1] که به روشنی دلالت بر آن دارد که انسان‏ها، جملگی، از منشأ واحدی پدید آمده‏اند.

[1] . قرآن مجید، سوره انعام، آیه 98.