Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Filter by Categories
آذر 1402
بهمن 1402
تصویری
تیر 1396
تیر 1397
تیر 1398
تیر 1401
تیر 1402
خبر و رسانه
دی 1395
دی 1396
دی 1397
دی 1398
دی 1399
دی 1400
هنر کلاسیک و مدرن ایران - بهمن 1402

48   قاسم حاجی‌زاده (متولد 1326)

فهرست آثار

اطلاعات اثر

عنوان اثر : تکچهره اردشیر محصص

امضا: «حاجی‌زاده 51/6/17» (وسط اثر)
رنگ‌روغن روی بوم
105×170 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1351
این اثر مرمت شده است.
پیشینه:
این اثر در سال 1399 در سیزدهمین حراج تهران ارایه شده است.

برآورد قیمت

3 - 2 میلیارد تومان

قیمت فروش

---

درباره اثر

حاجی‌زاده در اثر پیش رو چهره دوست و هنرمند هم‌عصرش اردشیر محصص را با تغییراتی چند از روی عکس تصویر کرده است. در این‌جا نقاش با رنگ‌گذاری کمینه‌گرا و انتخاب سطوح رنگی تخت، سوژه را در موقعیتی غیرواقعی قرار داده و شخصیت طناز یک کاریکاتوریست را با بیانی طنزگونه به تصویر می‌کشد. در واقع کار او در این تابلو، اغراق در تناسبات فیگور است؛ سر سوژه از بدنش جدا شده و در حالی که از بالا به خود می‌نگرد، دوباره در پایین تصویر (با همان عینک معروفش) به بیننده خیره می‌شود. کیفیت بصری منحصربه‌فردی که وامدار احساسات خاص و شوخ‌طبع نقاش نسبت به شخصیتی است که نوستالژی سال‌های جوانی او را بازتاب می‌دهد.

قاسم حاجی‌زاده که در اواخر دهه چهل فعالیت هنری خود را با گرایش به نقاشی آبستره آغازکرد، در آستانه دهه پنجاه سبک کار خود را به ناگهان تغییر داد و متوجه ظرفیت‌های بصری عکس‌های قدیمی خانوادگی و مطبوعات شد. هرچند این مسیری بود که پیش از او، اردشیر محصص آن را کشف کرده بود و هم او بود که در حکم استاد و راهنما، در شکل‌گیری شخصیت هنری و اندیشه‌های حاجی‌زاده در سال‌های بعد تأثیر بسزایی گذاشت. حاجی‌زاده در این دوران با راهنمایی‌های محصص، به نقاشی فیگوراتیو روی آورد و به نقاشی از پرتره‌های شاعران پرداخت، که حاصل این رویکرد نمایشگاه وی در انجمن فرهنگی ایران امریکا (۱۳۵۱) بود. تابلو حاضر نیز ماحصل این دوران و نوعی ادای دین به جایگاه اردشیر محصص از سوی نقاش در همین سال بود.

تابلوی حاضر علاوه بر اهمیت تاریخ هنری که یک نقاش، تصویری از هنرمند هم‌عصرش را به تصویر کشیده، مصداق این نکته است که ارزش‌های یک اثر هنری ناب، زمانی آشکار می‌شود که خود را به جامعه بقبولاند و این بدان معناست که هنرمند چیزی را می‌آفریند که در نسبیت شخصیت‌ها، اشیا و مکان‌ها تعین می‌یابد. او در عرصه بیکران خیالش درگیر بازی طنازانه‌ای با شخصیتی ماندگار در حافظه جمعی ایرانیان شده و در نهایت این تلاش هنرمندانه، هر بیننده‌ای را بلافاصله تحت تأثیر قرار می‌دهد.