Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Filter by Categories
آذر 1402
بهمن 1402
تصویری
تیر 1396
تیر 1397
تیر 1398
تیر 1401
تیر 1402
خبر و رسانه
دی 1395
دی 1396
دی 1397
دی 1398
دی 1399
دی 1400
هنر معاصر ایران - دی 1396

30   هادی جمالی (متولد 1329)

فهرست آثار

اطلاعات اثر

عنوان اثر : بدون عنوان

امضاء: «هادی جمالی 1396 HADIJAMALI 2017» (پایین چپ)
ورق آلومینیوم و رنگ روغن روی پارچه مخمل کشیده شده روی چوب
دولته‌ای، هر لت 110×110 سانتی‌متر، در مجموع 110×220 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1396

برآورد قیمت

400 - 300 میلیون ریال

قیمت فروش

قیمت فروش : 600,000,000 ریال

درباره اثر

اثر پیش‌رو از مجموعه‌ نقاشی‌های شناخته شده هادی جمالی است که بر بستر آلومینیوم شکل گرفته‌اند. هرچند کلیت اثر از هر نوع تجسم «فرم آشنا» می‌گریزد و ذهن را به وادی فرم‌های تجریدی و اشکال ناب انتزاعی می‌کشاند، اما استفاده هوشمندانه از خراش‌ها بر بدنه آلومینیوم سبب ایجاد نوعی از حس دلهره و آشوب می‌شود و این موضوع به واسطه رنگ قرمز مخملی که از زیر تکه‌های آلومینیوم هویدا شده تشدید می‌شود.

با این حال تابلوهای نقاشی جمالی به هیچ‌عنوان تلخ و افسرده نیست. بهره‌گیری از رنگ‌های لطیفی چون آبی، بنفش و فیروزه‌ای بر بستر براق آلومینیوم فضایی رویایی را شکل می‌دهد که لطیف و شاعرانه نیز هست و در عین حال هنر جمالی را به هنر گذشته ایران پیوند می‌دهد. رنگ آبی فیروزه‌ای از بالا تا پایین تابلو بسان رودی خروشان جاری شده و حسی از حیات و سرزندگی را در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند.

هنرمند از دو بوم مربع برای خلق اثر استفاده کرده که به صورت عمودی بر روی یکدیگر قرار گرفته‌اند و بدین ترتیب بستر کشیده و ایستایی را ایجاد کرده‌اند. این بلندی به واسطه خطوط عمودی نقش‌شده بر آن تشدید می‌شود و صحنه‌ای باشکوه و عظیم را شکل می‌بخشد. در لت بالا، قسمت‌هایی از آلومینیوم با ظرافت و حساسیت خاصی برش خورده و فرم‌هایی را ایجاد کرده‌اند که یادآور حسی از ابنیه ایرانی با پنجره‌های متنوع است. استفاده از آلومینیوم این بناهای بلند را همچون دژهای عظیم باستانی می‌نماید که در اوج شکوه و بلندی در دوردست‌ها هنوز ایستاده‌اند. خط قرمز رنگ سراسری در لبه سمت چپ تابلو بر تضاد میان رنگ درخشان آلومینیوم و قرمز غنی مخمل تأکید می‌کند و چشم را به آرامی از بالا به سمت پایین سوق می‌دهد.

استفاده از متریال آلومینیوم به عنوان یک سازه صنعتی و مربوط به عصر حاضر کاملاً آگاهانه و هوشمندانه انتخاب شده و نمادی از تجربیات زندگی در دنیای صنعتی امروز است. در پس این زندگی صنعتی، خیال جمعی ایرانیان از شاعرانگی و عشق وجود دارد که در رنگ مخملین قرمز نمود می‌یابد. هنرمند تلاش دارد با رنگ کردن، خراش دادن و کنار زدن آلومینیوم سرد صنعتی راهی به گذشته باز کند و روح و عشق آن روزگار را به مخاطب یادآوری کند؛ تلاشی که گاهی با درد و زخم همراه است ولی در عین حال امیدبخش نیز هست.