Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Filter by Categories
آذر 1402
بهمن 1402
تصویری
تیر 1396
تیر 1397
تیر 1398
تیر 1401
تیر 1402
خبر و رسانه
دی 1395
دی 1396
دی 1397
دی 1398
دی 1399
دی 1400
حراج هنر کلاسیک و مدرن ایران - خرداد 1395

54   ابوالقاسم سعیدی (1304)

فهرست آثار

اطلاعات اثر

عنوان اثر : بدون عنوان

امضاء: «ابوالقاسم سعیدی Saiedi A » (پشت اثر)
رنگ‌روغن روی بوم
97×145.5 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1388

برآورد قیمت

2,000 - 1,500 میلیون ریال

قیمت فروش

قیمت فروش : 3,000,000,000 ریال

درباره اثر

ابوالقاسم سعیدی در این اثر که نمونه­‌ای شاخص از شناخته‌شده‌ترین دوره­ کاری هنرمند است، با بیان خلاق، روایتی منحصر به فرد از طبیعت­‌پردازی مدرن ایرانی را به تماشا گذاشته است. ترکیب­‎بندی مایل درخت­‌ها و موازنه­ سطوح رنگی، شاکله کلی این دسته از آثار سعیدی را تشکیل می­‌دهند. به عبارت دیگر نقاشی بیشترین بهره را در برقراری کمپوزیسیونی پایدار، از هم­نشینی خطوط عمودی و افقی با اشکال دوار و منحنی، گرفته است.
سهم قابل توجهی از طبیعت­‌پردازی مدرن در هنر ایران را باید به درستی به ابوالقاسم سعیدی اختصاص داد. نقاش علاوه بر انتخاب خاص و دقیق رنگ، معمولاً توجه ویژه­‌ای به ارتباط درست اشکال­ رنگی و هستی­‌شناسی طبیعت دارد. در این اثر نیز همچون دیگر آثار شناخته‌شده­ هنرمند، درختان سر به فلک کشیده در معرض باد قرار دارند و شاخسار خود را چون زلفی پریشان، به خروش آورده­‌اند. در واقع رفتار شکوهمند هنرمند با طبیعت نتیجه­ تصرفات خردمندانه­ او در ساحت منظره و هم‌کلامی انسان با چشم‌اندازی اینچنین خیال­‌انگیز است.
نقاشی فرم‌­گرا و توجه به اشکال هندسی کوبیستی که شاکله­ اصلی بسیاری از جریان­‌های هنری مدرن دنیا را در اوایل سده بیستم تشکیل می‌دهد، در ایران نیز تا پیش از تجارب ابوالقاسم سعیدی، به نمونه‌­های غربی و آثار معمولاً هندسی محدود می‌شود که در بسیاری از آن‌ها رنگ و هویتی از آن خود ساخته، نمی­‌توان سراغ گرفت. اما برخورد حجم­‌گرایانه­ سعیدی که با گذشت زمان به آبستره­‌های هندسی گرایش یافت، در نوعی از دوایر رنگی درهم و سطوح و لایه­‌هایی که از پی هم طلوع می‌کنند، جلوه­‎گر می­‌شود. رنگ­‌های پرکنتراست آبی، سبز و نارنجی در کارهای سعیدی، انگیزه­ آفرینندگی طبیعت و ذات سبز آن را دو چندان می­‌کند. نقاشی­‌های سعیدی با نقض هر نوع تعریف کلاسیکی از طبیعت، آغازگر راهی تازه و متفاوت از شناخت طبیعت، در هنر مدرن ایران هستند.
سعیدی با تجاربی در نقاشی فیگوراتیو و تا حدودی مردمی در دهه­ 1960 وارد عرصه جدی فعالیت هنری خود می‌شود. وی به تدریج مجذوب رنگ­‎های درخشان شده و با تأثیرپذیری از اقلیمی که ذهن و روحش را پرورانده، دوره­ مهم و ماندگار خود، یعنی ساخت طبیعت­‎های سبز و رنگین را آغاز می­‌کند. «خورشید فروزان ایران همواره در کارهایش حضور دارد، گاهی در دایره‌­ای سرخ و زرد مشتعل شده و زمانی با روشنایی بی‌­دریغی از برگ­‌ها و گل­‌های انبوه با رنگ­‌های درخشان و پرجلا، بدون حضور، ساطع می‎­شود. با دیدن چنین منظره­‌ای، آفتابی مشرقی که در ورای آن درگذر است، حس می‌شود. سعیدی در این آثار خود، باغ‎­های گم‌شده ایرانی در کاشان، شیراز و بیدزاران اراک را پیش چشم ما می‌نشاند، بهشتی از رنگ‌­های آرام‌­بخش و فراغت­‎انگیز که همان‌قدر از باغ­‎های ذهن زاده می‎­شود که از گل و بته­ فرش­‎ها و برگ مینیاتورهای درون کتاب‎­های قدیمی و هم از درون قاب و قدح­­‌های منقوش ری و نیشابور.»[1]
ابوالقاسم سعیدی به عنوان یکی از مهم­‎ترین خاطرات تاریخ هنر مدرن ایران، سال­‎هاست که دور از ایران، در پاریس زندگی می‌کند. با این حال دلبستگی او به فرهنگ ایرانی را حتی در آثار متأخرش می­‌توان مشاهده کرد. وی رنگ را می‌ستاید و در پس ذهنش سخت دلبسته­ طبیعت ناب ایرانی است. به قول آیدین آغداشلو: دنیای ابوالقاسم سعیدی، دنیای یک باغ با طراوت است. باغی پر از درختان تبریزی، پر از گل­‎های زیبا که به آن معنا می­‌دهد. او این باغ را به زبان جهانی هنر تبدیل کرده است.
ابوالقاسم سعیدی در سال 1345 موفق به کسب جایزه­ بزرگ پنجمین بی­ینال تهران گردید. نمونه مشابهی از این مجموعه آثار سعیدی در حراج کریستیز در آوریل 2009 دوبی به قیمت 146/500 دلار به فروش رسید.


[1]. مجابی، جواد. سرآمدان هنر نو، به نگار، 1393: 67.