Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Filter by Categories
آذر 1402
بهمن 1402
تصویری
تیر 1396
تیر 1397
تیر 1398
تیر 1401
تیر 1402
خبر و رسانه
دی 1395
دی 1396
دی 1397
دی 1398
دی 1399
دی 1400
حراج هنر مدرن و معاصر ایران - خرداد 1394

71   محسن سهیلی (1375-1288)

فهرست آثار

اطلاعات اثر

عنوان اثر : بدون عنوان

امضاء: «محسن سهیلی 1342» (پایین راست)
رنگ‌‌روغن روی بوم
90×60 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1342

برآورد قیمت

700 - 500 میلیون ریال

قیمت فروش

قیمت فروش : 1,000,000,000 ریال

درباره اثر

محسن سهیلی که از شاگردان مستقیم و مطرح کمال‌­الملک به شمار می­‌آید، توانایی­‌های تکنیکی خود را به‌خوبی در این اثر به تماشا گذاشته است. وی علاوه بر داشتن مهارت­‌های فنی، نگاه زیباشناسانه­ خود به سوژه­ مهم منظره، که از دستاوردهای جریان نقاشی طبیعت­‌گرای ایران محسوب می­‌شود را نیز در این اثر عیان می­‌کند. این طبیعت­‌سازی قرابت زیادی به طبیعت­‌پردازی­‌های رمانتیک قرن نوزدهم فرانسه داشته که در جریان­‌های رمانتیک-ناتورالیستی چون مکتب باربیزون شهرت یافته است. سهیلی در این اثر از شباهت­‌سازی نمایشی و آرمانی منظره­‌های رمانتیک پرهیز می­‌کند و به همان میزان از سنت­‌های کلاسیک و آکادمیکی که از منظره تنها به عنوان پشت صحنه­‌ای برای داستان­‌های تاریخی استفاده می­‌شده است نیز فاصله می‌گیرد. در واقع می‌توان سهیلی را یکی از شاگردان مهم کمال­‌الملک در دورنماسازی دانست.

محسن سهیلی خوانساری، فرزند میرزامحمودخان، در تهران و خانواده‌ای اهل فرهنگ متولد شد. وی برادر بزرگ احمد سهیلی خوانساری، محقق، شاعر و مصحح خوش نامی است که تألیف کتاب مهم «کمال هنر» که به احوال و آثار کمال­‌الملک می­‌پردازد را در کارنامه دارد. این هنرمند بزرگ پس از اتمام درس در مدرسه‌  آلیانس، به مدرسه‌ صنایع مستظرفه می‌رود و زیر نظر کمال‌الملک نقاشی آموخته و پس از سه سال موفق به اخذ دیپلم مدرسه می‌شود. با استاد حسین شیخ و بسیاری دیگر از نقاشان مدرسه در همین زمان آشنا می­‌گردد و در تابستان نخستین سال حضور در مدرسه، به همراه هنرجویان دیگر، نمایشگاهی در سالن بزرگی که محل کار استادان بوده، برپا و موفق به فروش نخستین کار خود در این نمایشگاه می­‌شود. او با خلق تابلوهای طبیعت بی‌جان و منظره، به‌تدریج شناخته شده و توانست در نخستین نمایشگاه انفرادی در همان سالن استادان، بیشتر آثارش را به فروش رساند. گفته شده که مدتی نیز به منظور مطالعه­ هنر و کپی از آثار هنرمندان غربی به وین سفر کرده است. نقاشی از طبیعت و مناظر کوهستانی همچون اثر حاضر، ژانر مورد علاقه­ سهیلی بوده است. وی پس از اتمام مدرسه­ صنایع مستظرفه، کارگاهی در تهران دایر کرده و به طور جدی در آنجا مشغول کار می­‌شود.

در خصوص اهمیت هنری سهیلی در میان شاگردان کمال­‌الملک باید به این نکته توجه داشت که او از شاگردان رسمی و مورد تأیید استاد بوده است. پس از تأسیس مدرسه صنایع مستظرفه در ضلع جنوبی باغ نگارستان به کوشش کمال‌­الملک، این مدرسه دو طیف از هنرجویان مشتاق به یادگیری هنر را پذیرا می­‌شود. گروه اول هنرجویان رسمی مدرسه هستند که طی گذراندن چند سال مستمر آموزش، دیپلم رسمی مدرسه را دریافت می­‌کنند و گروه دوم هنرجویان غیر رسمی یا مستمع آزاد مدرسه بوده­‌اند که در ضمن مدت کوتاه­‌تری نیز در مدرسه حضور داشته­‌اند.

محسن سهیلی خوانساری از گروه اول به شمار می­‌آید که مدت زیادی به عنوان شاگرد رسمی در مدرسه حضور داشته است. در اغلب عکس­‌هایی که از شاگردان مدرسه­ صنایع مستظرفه در کنار کمال­‌الملک به یادگار مانده، سهیلی نیز در صف شاگردان دیده می­‌شود. در گزارش مربوط به فعالیت شاگردان مدرسه، از ابتدا تا زمان تعطیلی، آمده است که: «محسن سهیلی خوانساری در دورنماسازی و صورتگری کار کرده و امروز استادی مشهور است.»[1] در این گزارش که حکم یک سند مهم تاریخی را دارد، علاوه بر ذکر توانایی­‌های فنی سهیلی، بر شهرت او در اواخر دهه­ 1300 خورشیدی، اشاره شده است.

به طور کلی، بهترین نقاشی‌های سهیلی طبیعت بی‌جان، منظره و چهره‌سازی است، با این حال، وی یکی از هنرمندان سنت­‌گرایی است که کوشیده قلم خود را تا حدودی از قید و بند کلاسیکگرایی برهاند.


[1] – سهیلی خوانساری، احمد، کمال هنر، انتشارات علمی، 1368، ص 82.