Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Filter by Categories
اخبار
تصویری
تصویری
تیر 1396
تیر 1397
تیر 1398
تیر 1401
تیر 1402
خبر و رسانه
دی 1395
دی 1396
دی 1397
دی 1398
دی 1399
دی 1400
حراج هنر مدرن و معاصر ایران - خرداد 1394

60   بیتا وکیلی (1352)

فهرست آثار

اطلاعات اثر

عنوان اثر : از مجموعه ایران

امضاء: «بیتا وکیلی 1393» (پایین راست)
ترکیب مواد روی بوم
دو‌لته‌ای، هر کدام 120×200 سانتی‌متر، در مجموع 240×200 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1393

برآورد قیمت

600 - 400 میلیون ریال

قیمت فروش

قیمت فروش : 600,000,000 ریال

درباره اثر

بیتا وکیلی نقاش معاصر ایران، پس از طی تجربه‌­هایی در نقاشی انتزاعی، از اواخر دهه 1380 به خلق آثاری دست می‌زند که به تدریج فرم­‌های معنادار و گاه فیگورهای ناپایدار از درون آنها خارج می­‌شوند. نمونه­ حاضر نیز به عنوان یکی از آثار قابل توجه هنرمند در این دوره، از گذار روندی توام با تجربه‌­ورزی خلق شده است.

با مرور دوره­‌های پیشین وکیلی، انگیزه­‌های زمینه‌­ساز او در این اثر برایمان بیشتر روشن می­‌شود. سیالیت رنگ در زمینه­ کارهای او، فضای انفجاری و پر تلألو کار را تشدید می­‌کند. او با استفاده از رنگ­‌های ترکیبی، درخشنده و ضخیم، بر جسمانیت موضوع تأکید می­‌کند و معمولاً با انتخاب بوم‌­های بزرگ، بر تأثیرگذاری کارهایش می‌­ا‌فزاید. به نظر می­‌رسد که موازنه­ به دست آمده از قشای رنگی و ابعاد بزرگ کار، در نهایت نگاه کهکشانی و بالا به پایین اثری این‌چنین را تسهیل کرده است.

برخی از نقاشان معاصر عموماً با رویکردی شبه کیچ و یا بیانی نزدیک به جریان­‌های پست‌پاپ، مفهوم و انگاره­ ایران را صرفاً در بازنمایی پرچم کشور و رنگ‌های نمادین آن نمایان کرده­‌اند. اما بیتا وکیلی با دوری از جریان­‌های ایرانی­‌ساز متعارف، با ترسیم شمایی از نقشه­ ایران که از میان کاربست‌های رنگی او در زمینه خارج شده، به بیانی فلسفی از بازنمایی این مفهوم دست زده است. هیبت این سرزمین و استعاره­‌های تصویری او، نگاه کهکشانی‌اش را تکمیل کرده و با طرح تناقضات مفهومی، گاه نوعی ناسیونالیسم معاصر و گاه نوعی از خوانش­‌های متضاد سیاسی را بر اثر تحمیل می‌کند تا وطن به مثابه «خودی» آشنا لحظه­‌ای در اوج و لحظه­‌ا‌‌‌‌ی دیگر، در موضع «دیگری» قرار گیرد.

جنین­‌های وکیلی از نقاشی­‌های گذشته­ او، میراث وی برای این اثر هستند. او با دوگانه‌انگاری مفهوم مادر که دوره­‌ای دقیقاً در سیمای زنانه تبلور یافته و اکنون در استعاره­ وطن، همچنان این مفهوم چالش‌برانگیز را دنبال می‌کند تا در شرایط جدید، وضعیت متفاوتی در خوانش اثر حادث شود. از سویی در بطن این وطن عظیم جنینی آرامیده و از سوی دیگر کانون تصویر در آماج و هجمه­ برج­‌های انبوه و سر به فلک کشیده قرار دارد تا باز هم بر بغرنجی دغدغه‌اش و در نهایت وضعیت انسان معاصر تأکید ورزد.

مادیت، جنس رنگ و زمینه­ کار در نقاشی­‌های بیتا وکیلی دارای اهمیت است. به این ترتیب آثارش در تلاش برای خارج شدن از بعد دوم، سطحی به ظاهر سه بعدی را پیش می­‌کشند. او در این دوره، علاوه بر حجم و کیفیت بازی رنگ، از کلاژ فلزات بر سطح بوم استفاده می­‌کند. قطعاتی مثل پیچ، مهره، منگنه، پولک، اکلیل و دیگر اجسام و خُردوریزهای فلزی در این اثر دیده می­‌شوند و تفاوتی آشکار با دوره‌ای که وی­ صرفاً با رنگ‌پردازی تمامیت جهان مد نظرش را خلق می‌کرد، به چشم می‌آید. مجموعه‌کارهای کلاژگونه وکیلی با تأکیدی مضاعف بر کیفیت بصری، اثری شوک‌آور و تأمل‌برانگیز به مخاطب ارائه می‌دهند.

آنچه نمای دوران و وضعیت معاصر را به خوبی و معطوف به مکان بازمی­‌نمایاند، شهرها هستند. شهرهای پر رنگ و لعابی که زمانی با بیان ستایش­‌آمیز به مظهر پاپ‌آرت امریکایی تبدیل می­‌شوند و دوره‌­ای دیگر، با رسانه‌­های مختلف در هنر معاصر به چالش کشیده می­‌شوند. نشانه­‌های هویتی و بوم‌­شناختی در این اثر جلوه­‌هایی از انگیزه­‌های آفرینندگی هنرمند را با زبانی تصویری بیان کرده‌­اند. از طرفی شهرهای کلان با برج­‌های بلندبالای خود که نمادی از توسعه‌یافتگی و زندگی معاصر هستند و از طرف دیگر زاویه دید ویژه هنرمند به زمین و خطرات زیست‌محیطی ناشی از همین توسعه‌یافتگی و گسیختگی، سؤال­‌های مهمی را در خصوص این مفاهیم به ذهن مخاطب متبادر می‌کنند. در واقع همین وضعیت است که نیویورک، دوبی و تهران را به هم نزدیک می­‌کند. درست مثل یک هنر معاصر.

آثار بیتا وکیلی همگام با نوعی از زبان بصری معاصر، به بیانی فراتر از مرزهای زیست هنرمند رسیده‌­اند و همچنین موفقیت­‌های اخیر او در مارکت‌­های داخلی و خارجی، نوید تولد جریانی تازه در بیان تجسمی معاصر ایران را می‌­دهند. به نظر می‌­رسد این تازه شروع راهی باشد که شاید پایان و حاصلی دیگر بتوان برایش متصور شد.