Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Filter by Categories
آذر 1402
بهمن 1402
تصویری
تیر 1396
تیر 1397
تیر 1398
تیر 1401
تیر 1402
خبر و رسانه
دی 1395
دی 1396
دی 1397
دی 1398
دی 1399
دی 1400
حراج هنر معاصر ایران - دی 1395

99   بیتا وکیلی (متولد 1352)

فهرست آثار

اطلاعات اثر

عنوان اثر : از مجموعه ایران

امضاء: «بیتا وکیلی 1394» (پایین چپ)
رنگ روغن و اشیای فلزی روی بوم
200×200 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1394

برآورد قیمت

600 - 400 میلیون ریال

قیمت فروش

قیمت فروش : 400,000,000 ریال

درباره اثر

بیتا وکیلی نقاش معاصر ایران، پس از طی تجربه­هایی در نقاشی انتزاعی، از اواخر دهه 1380 به خلق آثاری دست می‌زند که به تدریج فرم­های معنادار و گاه فیگورهای ناپایدار از درون آنها خارج می­شوند. نمونه­ حاضر نیز به عنوان یکی از آثار قابل توجه هنرمند در این دوره، ارایه نقشه جغرافیای ایران و سرزمین‌های پیرامونی آن است که از گذار روندی توأم با تجربه­ورزی خلق شده است. شاخصه کار او در این سال‌ها استفاده از اشیایی عموماً فلزی است که بافت تصویر را سخت و صنعتی کرده و کیفیتی نمادگرایانه بدان می‌بخشد. نقاشی او در این کیفیت جدید از تأثیرگذاری تغزلی و رمانتیک کارهای پیشین فاصله گرفته، لیکن به طور آشکاری مفهومی‌تر و طبعاً معاصرتر شده است.

با مرور دوره­های پیشین وکیلی، انگیزه­های زمینه­ساز او در این اثر برایمان بیشتر روشن می­شود. سیالیت رنگ در زمینه­ کارهای او، فضای انفجاری و پر تلألو کار را تشدید می­کند. او با استفاده از رنگ­های ترکیبی، درخشنده و ضخیم، بر جسمانیت موضوع تأکید می­کند و معمولاً با انتخاب بوم­های بزرگ، بر تأثیرگذاری کارهایش می­افزاید. به نظر می­رسد که موازنه­ به دست آمده از قشای رنگی و ابعاد بزرگ کار، در نهایت نگاه کهکشانی و بالا به پایین اثری این‌چنین را تسهیل کرده است.

برخی از نقاشان معاصر عموماً با رویکردی شبه کیچ و یا بیانی نزدیک به جریان­های پست‌پاپ، مفهوم و انگاره­ ایران را صرفاً در بازنمایی پرچم کشور و رنگ‌های نمادین آن نمایان کرده­اند. اما بیتا وکیلی با دوری از جریان­های ایرانی­ساز متعارف، با ترسیم شمایی از نقشه­ ایران که از میان کاربست‌های رنگی او در زمینه خارج شده، به بیانی فلسفی از بازنمایی این مفهوم دست زده است. هیبت این سرزمین و استعاره­های تصویری او، نگاه کهکشانی‌اش را تکمیل کرده و با طرح تناقضات مفهومی، گاه نوعی ناسیونالیسم معاصر و گاه نوعی از خوانش­های متضاد سیاسی را بر اثر تحمیل می‌کند تا وطن به مثابه «خودی» آشنا لحظه­ای در اوج و لحظه­ای دیگر، در موضع «دیگری» قرار گیرد.

مادیت، جنس رنگ و زمینه­ کار در نقاشی­های بیتا وکیلی دارای اهمیت است. به این ترتیب آثارش در تلاش برای خارج شدن از بعد دوم، سطحی به ظاهر سه‌بعدی را پیش می­کشند. او در این دوره، علاوه بر حجم و کیفیت بازی رنگ، از کلاژ فلزات بر سطح بوم استفاده می­کند. قطعاتی مثل پیچ، مهره، منگنه، پولک، اکلیل و دیگر اجسام و خُرده‌ریزهای فلزی در این اثر دیده می­شوند و تفاوتی آشکار با دوره‌ای که وی­ صرفاً با رنگ‌پردازی تمامیت جهان مد نظرش را خلق می‌کرد، به چشم می‌آید. مجموعه کارهای کلاژگونه وکیلی با تأکیدی مضاعف بر کیفیت بصری، اثری شوک‌آور و تأمل‌برانگیز به مخاطب ارائه می‌دهند.

آثار بیتا وکیلی همگام با نوعی از زبان بصری معاصر، به بیانی فراتر از مرزهای زیست هنرمند رسیده­اند و همچنین موفقیت­های اخیر او در مارکت­های داخلی و خارجی، نوید تولد جریانی تازه در بیان تجسمی معاصر ایران را می­دهند. به نظر می­رسد این تازه شروع راهی باشد که شاید پایان و حاصلی دیگر بتوان برایش متصور شد.