Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Filter by Categories
آذر 1402
بهمن 1402
تصویری
تیر 1396
تیر 1397
تیر 1398
تیر 1401
تیر 1402
خبر و رسانه
دی 1395
دی 1396
دی 1397
دی 1398
دی 1399
دی 1400
حراج هنر مدرن و معاصر ایران - خرداد 1394

19   جعفر روحبخش (1375-1319)

فهرست آثار

اطلاعات اثر

عنوان اثر : بدون عنوان

امضاء: «روحبخش 1364» (پایین چپ)
ترکیب مواد روی بوم
100×80 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1364

برآورد قیمت

900 - 700 میلیون ریال

قیمت فروش

قیمت فروش : 850,000,000 ریال

درباره اثر

تابلوی حاضر که جعفر روحبخش آن را در سال 1364، با تجارب وسیع و عمیق در شناخت زبان تصویر، رنگ و ماده­ سازنده­ آن خلق کرده، نمونه­‌ای شاخص از دوره­‌ای است که وی به درک کاملی از ترکیب­‌بندی­‌های انتزاعی و بافت­‌های خاکی در زمینه آثارش دست یافته است. محدودیت رنگی اثر، به درستی در خدمت اهداف نقاشانه‌ایست که هنرمند در طیف گسترده­‌ای از آثار خود، سعی در نمایش آن دارد. والورهای مختلف قهوه­‌ای در اثر که از سایه­‌های کم‌­رنگ و ترک‌خورده­ کرم‌رنگ شروع می­‌شوند، به موجب شناخت وی از ارزش­‌های رنگی، به لایه­‌های قطور و تیره منتهی شده و بدین ترتیب رنگ­‌هایی چون اُکر، قهوه­‌ای آلیزارین، خاکی و طلایی در پلان‌های مختلف تصویر هویدا می­‌گردند. این لحظه درست مثل زمانی است که یک باستان­‌شناس، تنها بخشی از یک شیء باستانی را از درون خاک برای نخستین بار نمایان کرده و در عین حال می­‌دانیم که هنوز بخش بیشتری از یک گنج ارزشمند، در خاک نهان است. لحظه­‌ای از بودن و نبودن که وضعیت ناپایدار آن هستی و نیستی را توامان پیش می­‌کشد.

جعفر روحبخش یکی از هنرمندان تأثیر‌پذیرفته از مکتب سقاخانه به شمار می­‌آید. به نظر می­‌رسد که خطوط کم‌رنگ و شبه‌نوشته­‌های ناخوانایی که در حواشی کار دیده می­‌شوند، از جمله تأثیرات این مکتب باشد. با این حال مشخص است که هنرمند، بر خلاف دوره­‌های رنگی خود که قرابت بیشتری به دستاوردهای فرمی و رنگی رویکرد سقاخانه دارند، در این طیف از آثارش نوعی زبان انتزاعی با تأکید بر قشا و لایه­‌های متعدد رنگ را به مخاطب ارائه می‌کند. در واقع روحبخش حد فاصلی میان دو طبع متفاوت در نقاشی ایران است که پلی می­‌زند میان نقاشی سقاخانه و انتزاع.

رنگ برای جعفر روحبخش در اولویت است، حتی اگر متنوع نباشد. استفاده­ رنگ در نقاشی­‌های او مثل کاربرد زبان در شعر است. به مثابه یک رکن اساسی. زبان در شعر به بلاغت می­‌رسد و رنگ­‌ها زبانی بلیغ در نقاشی می‌یابند. به گفته­ خود هنرمند: «نقاشی بدون رنگ مثل شعر بدون کلمه است. نقاشی به اعتقاد من یعنی تجلی رنگ. طرح در نقاشی حکم کلمه را در زبان دارد و رنگ به منزله­ بار معنایی است که کلمه دارد. شاعر در شعر، کلمه را به اوج معنایش می‌رساند و نقاش رنگ را به زبان درمی­‌آورد و جایگاه اصلی­‌اش را نشان می­‌دهد. زبان من نقاشی است. این زبان تا آنجا که در قدرت من بوده، در کارهایم شکل گرفته است. زبان نقاشی، زبان رنگ و طرح است. به عبارت دیگر نقاش رنگ را به زبان می­‌آورد و رنگ نقاش را».[1]

روند هنری آثار روحبخش نشان می‌دهد که دوره­‌ای طولانی به ترکیب­‌بندی‌­های انتزاعی رنگی و بافت­‌های خاکی پرداخته است. شکل­‌های هندسی کوچک و رنگ­های متنوع برگزیده و سپس در واپسین سال­‌های فعالیت هنری به مضامین سنتی ایرانی، مثل گل و مرغ و رنگ­پردازی­‌های درخشان جواهرگونه رو آورده است. شاید تجربه­ حضور روحبخش نوجوان در کارگاه استاد حسین بهزاد نیز در رویکرد او به سنت­‌گرایی بی‌­تأثیر نباشد. چرا که این سویه کم‌و‌بیش در تمام دوره­‌‎های کاری او و بیشتر در نوعی فضای آبستره­ ایرانی به چشم می­‌خورد. همچنین در اغلب آثارش، مایه­‌هایی از عناصر آشنای هنرهای کاربردی و تزئینی ایرانی، مثل گلیم و فرش و دست­‌ساخته­‌های بومی دیده می­‌شود و همین تنوع موجب شده که وی علاوه بر نقاشی، تجاربی در ساخت نقش­‌برجسته­‌های مسی، نقاشی دیواری، گراوورسازی، نقاشی با شیشه رنگی و لیتوگرافی داشته باشد.

در اغلب آثار روحبخش، از جمله این تابلو، طبیعت پنهانی را می­‌توان به تماشا نشست. در زندگی شخصی نیز زمانی همجواری با طبیعت را تجربه می­‌کند. به گفته­ وی: «رابطه با طبیعت و زیبایی‌­های جهان آفرینش در کار یک نقاش، مثل جاری شدن آبی است پای گلدان گلی مانده به انتظار تری و تازگی و شکوفایی. نقاش رنگ را از طبیعت وام می‌گیرد. قواعد را از طبیعت می­‌آموزد و اصلاً طبیعت سزاوارترین معلم نقاش است. مدت­‌ها است رو سوی طبیعت نهاده‌ام، اما این گشت‌و‌گذار یک سیرو سفر آسوده نیست. من هیچ وقت رو در روی طبیعت، شهامت برخورد با آن را نداشته‌­ام. مدتی رفته­‌ام گشت‌و‌گذاری غریب و پنهان در طبیعت داشته‌­ام، بعد آمده­‌ام در اتاقی دربسته، همه آن خاطرات را بر تن بوم ریخته­‌ام. شاید به این طریق راحت­‌تر توانسته‌­ام جهانی پر از رنگ و نور را به تنگنای بومی کوچک بنشانم.»[2]

گفتنی است که یکی از آثار جعفر روحبخش موفق شده در آوریل سال 2008 در حراج کریستیز دوبی به فروش چشمگیر 133/000 دلار دست یابد.


[1] – روحبخش، جعفر، «این است گویای بی‌زبان که منم»، فصلنامه هنر، ش ۱۵، بهار ۱۳۶۷ ، ص. ۲۲۷.
[2] – همان.