Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Filter by Categories
آذر 1402
بهمن 1402
تصویری
تیر 1396
تیر 1397
تیر 1398
تیر 1401
تیر 1402
خبر و رسانه
دی 1395
دی 1396
دی 1397
دی 1398
دی 1399
دی 1400
حراج هنر کلاسیک و مدرن ایران - تیر 1396

62   جعفر روحبخش (1375-1319)

فهرست آثار

اطلاعات اثر

عنوان اثر : بدون عنوان

امضاء: «روحبخش 48» (پایین وسط)
رنگ روغن روی بوم
60×90 سانتی متر
تاریخ اثر: 1348

برآورد قیمت

1,200-800 میلیون ریال

قیمت فروش

قیمت فروش : 700,000,000 ریال

درباره اثر

آثار روحبخش را مي‌توان پلي ميان شیوه نقاشي سقاخانه و اسلوب هنر انتزاعي – از شرق باستاني تا غرب مدرن- قلمداد كرد. تجربه او از هنر سنتي و اصيل ايراني، به كارهاي انتزاعي وی نيز رنگ‌وبوي ايراني مي‌بخشد. به عقيده او رسيدن به نوعي زيبايي كه از نظر تكنيك و هماهنگي با تحولات سبكي تا آن حد موفق باشد و بتواند بيننده امروزي را اينچنين برانگيخته كند، مي‌تواند آفرينش هنري باشد. شايد چيزي كه او را از ديگر هنرمندان هم دوره‌اش متمايز مي‌كند، جسارت او در تأثيرپذيري از همه چيز و همه كس، و مغلوب نشدن در عين پختگي است.

جعفر روحبخش در جواني از شاگردان حسين بهزاد بود و آشنايي‌اش با هنر سنتي ايران و نگارگری تأثير بسزايي بر فعاليت‌هاي هنري او در تمام دوران عمرش گذاشت. در اوايل دهه ٥٠ براي تكميل تجربيات هنري‌اش به فرانسه رفت و در آنجا نيز آثارش مورد استقبال بسياري از هنرمندان قرار گرفت. وی در این سفر با آثار هنرمندان بزرگي چون خوان ميرو، مارك شاگال و ژرژ براك آشنا شد و به كارهايي چون حجاري، چاپ دستي و گراورسازي نيز پرداخت.

اثر حاضر در سال ١٣٤٨ خلق شده، درست در زمانی که روحبخش شيفتگي عجيبي به كار با تكنيك ويتراي نشان داد و جاذبه خط‌هاي مينياتوري او را به سمت خود كشاند. برخي معتقدند سقاخانه‌اي بودن آثار روحبخش ناشي از استفاده او از خطوط ريز عربي و فارسي است كه به خلاقانه‌ترين شيوه ممكن آنها را به نقاشي تبديل مي‌كرد و بر بوم مي‌نشاند. با این حال اثر حاضر تجربه‌ای کاملاً متفاوت با دیگر آثار روحبخش است. در اثر حاضر توجه ویژه به متریال و ایجاد بافتی ضخیم بر بوم نقاشی، تجربه‌ای است که روحبخش در آثار متأخرش دیگر تکرار نمی‌کند. رنگ‌های زرد و اخرایی با حرکت‌های مواج و سیال برخوردی با فاصله، با هنرهای ایرانی است و اثر را به یک نقاشی کاملاً انتزاعی بیشتر نزدیک می‌کند.

روحبخش با استفاده از رنگ‌های يكدست و خنثي در كارهايش توانست به نقشه‌هاي عجيبي دست يابد. او نقش را از متن اثر در مي‌آورد و حجمي قابل لمس به آن مي‌دهد، و از دل همين برجستگي و تيرگي و روشني است كه هستي و نيستي در فضاي مثبت و منفي اثر جريان مي‌يابد و از دل پيچ‌وتاب‌ها با مخاطب سخن مي‌گويد.

آثار جعفر روحبخش بارها در حراج‌های بین‌المللی و به‌ویژه حراج کریستیز دوبی ارائه و به فروش رسیده و جایگاهی مهم در مارکت هنر ایران را کسب کرده‌اند.