Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Filter by Categories
آذر 1402
بهمن 1402
تصویری
تیر 1396
تیر 1397
تیر 1398
تیر 1401
تیر 1402
خبر و رسانه
دی 1395
دی 1396
دی 1397
دی 1398
دی 1399
دی 1400
حراج هنر مدرن و معاصر ایران - خرداد 1394

75   محمود جوادی پور (1391-1299)

فهرست آثار

اطلاعات اثر

عنوان اثر : بدون عنوان

امضاء: «M.J.pour,campaign Nov.1976» (پایین چپ)
رنگ‌‌روغن روی بوم
101×78 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1355

برآورد قیمت

600 - 400 میلیون ریال

قیمت فروش

قیمت فروش : 750,000,000 ریال

درباره اثر

در نگاه نخست به این تابلوی منظره زنده‌یاد محمد جوادی‌پور، بیش از هر چیز بی­‌کرانگی، یک‌دستی و دورنمای مسحورکننده­ اثر، مخاطب را تحت تأثیر قرار می­‌دهد. رنگ طلایی مزرعه و زرد خیره‌کننده­ خورشیدی اغراق‌آمیز، قصه­‌ای از یک ظهر گرم تابستانی را روایت می­‌کند. هنرمند در پلان نخست تصویر، مزرعه­ پهناور و انبوهی را نقاشی کرده و در ورای آن، با نشاندن خانه­‌های کوچک پراکنده و تک درختان سبز، مرزی میان زمین و آسمان را تعریف کرده است. بیشترین سهم نقاشی، به آسمان روشن و یک­‌دست اختصاص یافته تا خورشید فروزان در چنین شرایطی به اوج درخشش و تلألو برسد. ترسیم خورشید در سمت چپ تابلو و درنتیجه خروج اثر از تقارن، نشان از ذوق و عدم انقیاد هنرمند به قواعد ترکیب­‌بندی دارد. خطوط مواج گندم‌زار، سیر متلاطمی را به سمت آرامش و ایستایی در انتهای چشم‌انداز طی می‌کند و بدین ترتیب آرامشی امن به بیننده منتقل می‌شود.

وقتی جوادی­‌پور به دانشکده تازه‌تأسیس هنرهای زیبا وارد می­‌شود، از طرفی میراث مکتب کمال­‌الملک و گرایش‌­هایی از منظره­‌سازی و نقاشی طبیعت­‌گرا بر فضای دانشکده حاکم است و از سوی دیگر، جریان هنر مدرن بسیاری از دانشجویان را به خود جذب کرده است. با این حال آنچه بیش از همه در کارهای جوادی­‌پور و دیگر هم­‌نسلانش به چشم می­‌خورد، رنگ­‌ها و حال و هوای نقاشی ایرانی است، هر چند از بیان مدرن و اقلیمی متفاوت در کار استفاده شده باشد.

روایتی که سال­‌ها پیش جوادی­‌پور در خصوص دوره­ اقامت­اش در امریکا نقل کرده، شرایط و چگونگی خلق اثر حاضر را به خوبی آشکار می­‌کند. در واقع او اندکی پیش از انقلاب، در سال 1355 برای یک فرصت مطالعاتی دوره­‌ای یک ساله به امریکا می­‌رود و در این زمان علاوه بر آشنایی و دیدار از موزه‌­ها و مراکز هنری آنجا، تعدادی منظره، از جمله این اثر، با حال و هوایی متفاوت خلق می­‌کند. منظره­‌هایی که جوادی­‌پور در امریکا ساخته، معمولاً فضایی فراخ و آرام دارند. خطوط و لکه­‌های برجسته رنگ و ضربات قلم در نقاشی­‌های گذشته­ او، در این دوره جای خود را به حرکات نرم قلم­‌مو و سایه روشن­‌های محو می­‌دهند. او در خصوص خلق این آثار اشاره می‌کند که: «فضای وسیع و خلوت آثارم در امریکا، فضای بیرون شهر و مقابل خانه‌ای بود که در آن ساکن بودم. مقابل خانه­ ما مزرعه وسیع ذرتی قرار داشت که پشت آن چند ساختمان و درخت قرار داشت. در ورای آنها تا چشم کار می­‌کرد، دشت بود و آسمانی که در بالای آن تا به انتها می‌رفت، بی­‌آنکه کوهی ادامه­ نگاه را سد کند.»[1]

علاوه بر درک زیبایی­‌های ذاتی اثر، دانستن روایت مذکور، لذت ناشی از مشاهده­ این نقاشی را دو چندان می­‌کند. این خوش‌شانسی تاریخ هنر و موقعیتی نادر است که اکنون روایت هنرمندی بزرگ از ساخت اثری مشخص را در اختیار داریم. روایتی که علاوه بر ارجاع به تاریخ و رفتارشناسی هنرمند، انگیزه­ دراختیار داشتن این اثر را نیز بیشتر می‌­کند.

جوادی­‌پور در دوره­‌های مختلف، به نقاشی منظره می­‌پردازد. در جوانی در معدن انارک نائین، به کار مشغول می­‌شود و این موقعیت احتمالاً نخستین توجه او به طبیعت است. در این زمان در اوقات بیکاری، با استفاده از سنگ‌های معدنی، خاک و رسوبات معدن و مواد طبیعی دیگر نظیر چوب و ریشه­‌های درهم گره‌خورده­ درختان آثاری متنوع می­‌آفریند.

او در دوره­‌های مختلف کاری، طی چند دهه همچنان به نقاشی از طبیعت می‌پردازد که نقاشی حاضر یکی از شاخص‌ترین آنهاست.


1- موریزی نژاد، حسن. نقاشان معاصر ایران(محمود جوادی پور)، دوهفته نامه تندیس. ش 66. 1384ص. 5.