Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Filter by Categories
آذر 1402
بهمن 1402
تصویری
تیر 1396
تیر 1397
تیر 1398
تیر 1401
تیر 1402
خبر و رسانه
دی 1395
دی 1396
دی 1397
دی 1398
دی 1399
دی 1400
حراج هنر مدرن و معاصر ایران - خرداد 1394

83   منصوره حسینی (1391-1305)

فهرست آثار

اطلاعات اثر

عنوان اثر : بدون عنوان

امضاء: «منصوره حسینی 1336» (پایین چپ)
رنگ‌روغن روی بوم
54×78 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1336

- پرتره استاد حسن کسایی، نوازنده نی

برآورد قیمت

600 - 400 میلیون ریال

قیمت فروش

قیمت فروش : 550,000,000 ریال

درباره اثر

رنگ و خط در نقاشی‌های منصوره حسینی به موازات هم به بالندگی بصری می­‌رسند؛ اما اثر حاضر نمونه­‌ای شاخص از کارهای فیگوراتیو وی می‌باشد که در آن هم‌نشینی ساده­ رنگ­‌های محدود و خطِ شخصیت‌یافته به تماشا گذاشته شده‌اند. فیگور نی­‌نواز منصوره حسینی، بیش از اینکه بخواهد به قواعد و تکلف­‌های سبک‌شناسانه نزدیک شود، با بیانی شخصی، حال درون نوازنده و از آن مهم‌­تر حال پر شور نقاش را نشان می­‌دهد که با برخوردی نقاشانه و با تم غالب آبی، به تصویر درآمده است. رنگ­‌ها در عین سادگی و تنوع اندک، به درستی سویه بیان‌گر هنرمند را به نمایش می‌گذارند.

منصوره حسینی در زمانه‌ای این آثار را می‌آفریند، که بسیاری از مدرنیست­‌های ایرانی، به مضمون­‌سازی­‌ها و نشانه‌پردازی­‌های بومی در فرم مدرن رو آورده‌­اند. با توجه به اینکه وی در این دوره، در فضای ایتالیای پس از جنگ جهانی دوم به‌سر می‌برد، تأثیر گرایش‌­هایی جدید به نقاشی اکسپرسیونیستی و انتزاعی بر آثارش کتمان‌ناپذیر است. با این حال، دغدغه­‌های شخصی هنرمند و ذهنی متأثر از سلوک و عرفان ایرانی، او را به خلق آثاری می­‌کشاند که علاوه بر دستاوردهای هنر غرب، روحی از جنس هنر و اندیشه­ ایرانی در آنها تبلور یافته است. در اینجا نی‌نواز که تصویری از نوازنده شهیر نی، حسن کسایی است و در جایی دیگر انا‌الحق حلاج و یا منحنی­‌های آبستره‌ای که به خط پر پیچ و تاب فارسی تنه می­‌زنند.

منصوره حسینی هنرمندی شناخته‌شده است، نه تنها برای اینکه او را از نخستین هنرمندان ایرانی راه­‌یافته به بی­‌ینال ونیز می‌شناسیم و نه برای اینکه گفته می­‌شود او جزو اولین هنرمندانیست که نخستین بار خط فارسی یا فرم­‌هایی شبیه به آن را به نقاشی مدرن ایران وارد کرده است؛ بلکه آنچه در خصوص وی اهمیت دارد، توازنی است که هنرمندانه­ در رنگ و خطوط غیر هندسی برقرار می­‌کند. حتی در آثار فیگوراتیو، همچون نمونه­ پیش رو، عامدانه از هر نوع هندسی‌-­سازی فرم‌­های پیش و پس‌زمینه دوری کرده است.

منصوره حسینی در هر دو دوره از کارهای خود، یعنی دوره­ فیگوراتیو و دوره­ انتزاعی، مختصات سبکی کم‌و‌بیش مشابهی را به کار گرفته است. رویین پاکباز – نقاش و تاریخ‌­نگار هنر – در این خصوص می­‌نویسد: «منصوره حسینی را ­نقاشی می­‌شناسیم که همواره دو گرایش فیگوراتیو و انتزاعی را به طور موازی و در ارتباط با هم دنبال کرده است. در نقاشی گل­‌ها، منظره‌­ها و تک‌چهره‌ها از آموخته‌­هایش از سنت تصویری مدرن غرب بهره می­‌گیرد و در ترکیب­‌بندی­‌های انتزاعی و نیمه­‌انتزاعی، تمایلی آشکار به استفاده از عناصر سنتی ایرانی مانند خط و منحنی­‌های موزون دارد. آنچه این رویکردهای ظاهراً متناقض را در اساس به هم ربط می­‌دهد، حس شاعرانه، شناخت زبان نقاشی و به ویژه توانایی­‌های ستودنی او در گزینش و هماهنگ­‌سازی رنگ­‌ها است.»