Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Filter by Categories
آذر 1402
بهمن 1402
تصویری
تیر 1396
تیر 1397
تیر 1398
تیر 1401
تیر 1402
خبر و رسانه
دی 1395
دی 1396
دی 1397
دی 1398
دی 1399
دی 1400
حراج هنر معاصر ایران - دی 1395

41   منیر (شاهرودی) فرمانفرماییان (1398 – 1301)

فهرست آثار

اطلاعات اثر

عنوان اثر : در ستایش موندریان

امضاء: « m.SH.Farmanfarmaian TEHRAN Nov-2016 » (پشت اثر)
آیینه کاری، ماژیک و گچ روی چوب
130×30 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1384

برآورد قیمت

3,500 - 2,500 میلیون ریال

قیمت فروش

قیمت فروش : 3,000,000,000 ریال

درباره اثر

منیر شاهرودی فرمانفرماییان یکی از جدی‌ترین چهره‌های زنان هنرمند ایرانی در روزگار معاصر است. او در عين پذيرش روح هنر مدرن، احیاگر سنت هنری نقاشی پشت‌شیشه و آیینه‌کاری در آثار هندسه‌مدار خود نيز بوده است. رویکرد هنرمند در انتخاب چنین مدیومی با ترکیب‌بندی‌های تودرتوی هندسی باعث شده آثارش با دیگر هنرمندان نوسنت‌گرای هم‌نسلش تفاوتی اساسی داشته باشد. فرمانفرماییان دلبستگی شدیدی به هنرهای سنتی ایران همچون نقاشی قهوه‌خانه‌ای، نقاشی‌های دیواری و نقاشی سقف‌های چوبی و زیبایی مبهوت‌کننده آیینه‌کاری‌های بناهای بازمانده از عهد زندیه و قاجار دارد. انواع گره‌سازی‌ها و نقوش هندسی موجود در هنر اسلامی نیز تأثیر بسزایی بر آثارش گذاشته‌اند.

در اثر حاضر با عنوان «در ستايش موندریان»، فرمانفرماییان آگاهانه در پی به چالش کشیدن نظام ساختاری در نقاشی‌های هنرمند پرآوازه هلندی پیت موندریان و سبک انتزاع هندسی‌اش، در مقابل مفهومی شکسته و خرد شده از روایت پست‌مدرن هنرمندی از مشرق زمین است. رویکرد هنرمند تنها در مقابل هم قرار دادن دو مفهوم متضاد نیست. او در پی کشف لحظه‌ای ناب و مشترک در میان فضاهای معلق گذشته و جهان پیرامونش است. وي بدون وابستگی به چیزی شبیه یک بیانیه هنری از پیش تعریف شده، دو رویکرد متفاوت یعنی نظریه نئوپلاستیسیسم موندریان و خِرد ریاضی و حکمت استعاری هنر شرق را در همپوشانی همزمان در یکدیگر مضمحل می‌سازد. هنرمند در تابلوی پیش رو بر آن است تا راه حل‌های یک مسئله هندسی یا به تعبیر دیگر لذت حل معمایی چندوجهی را در مقابل بیننده به نمایش بگذارد: راه حل هندسی برای رسیدن از یک ده‌ضلعی به یک مثلث در زمینه دایره مرکز تصویر و یا نحوه تقسیم‌بندی چندگانه شش‌ضلعی یا هشت‌ضلعی (ستاره هشت‌پر) و تجزیه آن به تعدادی مثلث.

انتخاب رنگ سفید برای پس‌زمینه و خاکستری برای پرکردن تصادفی شکل‌های مربع و مستطیل (افقی و عمودی) با خطوط قطور مشکی، فرمی پازل‌گونه به ساختار کلی اثر داده‌اند. این کار مجالی برای تقسیم گستره بوم و رسیدن به توازنی چشم‌نواز در مرکز اثر ایجاد کرده است. همین یادآور یکی از مهمترین ارکان فلسفه هنر اسلامی یعنی «کثرت در وحدت» و «وحدت در کثرت» است.

اندیشه‌ورزی در هنر فرمانفرماییان همان قدر که مبتنی بر گفتمان مدرنیستی است، در عین حال ستایش‌گر دستاوردهای هنرهای سنتی سرزمین مادری‌اش نيز است. هنر او در امتداد جریان‌های پست‌مدرني چون هنر مفهومی و پاپ‌آرت نیز قابل شناسایی و تجزیه و تحلیل است.

منیر فرمانفرماییان به سبب رهیافت‌های هنری ارزشمندش در طول چند دهه کار بی‌وقفه، الهام‌بخش هنرمندان جوان و معاصر زیادی بوده است. اثری از او در پنجمین حراج تهران در سال ۱۳۹۵ به مبلغ ۹۰۰ میلیون تومان به فروش رسید، در حالي‌كه ركورد وي در حراج‌هاي بين‌المللي از مبلغ 400 هزار دلار نيز تجاوز كرده است.