Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Filter by Categories
آذر 1402
بهمن 1402
تصویری
تیر 1396
تیر 1397
تیر 1398
تیر 1401
تیر 1402
خبر و رسانه
دی 1395
دی 1396
دی 1397
دی 1398
دی 1399
دی 1400
حراج هنر مدرن و معاصر ایران - خرداد 1393

49   فرشید مثقالی (1322)

فهرست آثار

اطلاعات اثر

عنوان اثر : مونالیزا

امضاء: «فرشید مثقالی» (روی پایه)
ترکیب مواد
30×57×73 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1390

برآورد قیمت

200 - 150 میلیون ریال

قیمت فروش

قیمت فروش : 400,000,000 ریال

درباره اثر

فرشید مثقالی یکی از هنرمندان پیشرو در عرصه مجسمه‌سازیست. اثر حاضر، مونالیزا، از مجموعه تندیس‌های «پاپیه ماشه» یا مجسمه‌های کاغذی وی است که به زعم بسیاری از هنرشناسان، از شخصی‌ترین تجربیات مجسمه‌سازی معاصر محسوب می‌شود. شاید بتوان گفت کنش آزاد، لحن ساده و رویایی، تنوع رنگ و استفاده از مواد نامرسوم در ساخت مجسمه، از ویژگی‌های مشترک این مجموعه آثار مثقالی است که از شاخصه‌های این اثر نیز می‌باشند.
مثقالی توانسته با به‌کارگیری هوشمندانه فرم و ترکیب آن با رنگ‌های معاصر، نمونه‌ای جذاب از حجم‌سازی با خمیر کاغذ را بیافریند که گویای برخوردی کاملاً پست‌مدرنیستی با تصویری نوستالژیک در ذهن مخاطب است.
از سویی دیگر استفاده خاص از رنگ طلایی، نقره‌ای و آبی درخشان در کنار قرمزی شفاف، یادآور سنت‌های نقاشی ایرانی است؛ به‌طوری که هرچند پیکره از نظر فرمی، یادآور مونالیزای مشهور داوینچی است اما از نظر حال و هوای کلی اثر، بازتاب سلیقه و زیبایی‌شناسی ایرانی است. بهره‌گیری از ماده نامتعارف پاپیه ماشه که روزگاری پیش از این، دست‌مایه ساخت انواع قلمدان‌های زیبای ایرانی بوده نیز گواه دیگری از تأکید هنرمند بر ریشه‌های فرهنگی خویش است.
مجسمه‌های مثقالی صمیمی و دوستانه‌اند. به راحتی با هر نوع مخاطب، در هر سن و جنس و قومی ارتباط بر قرار می‌کنند و ساده سخن می‌گویند. این ساده‌فهم بودن یادآور نوعی خصایص پاپ در آثار مثقالی است؛ هرچند که به‌کارگیری خاص رنگ‌آمیزی و ایجاد بافت‌های ویژه بر سطح پیکره‌ها، این آثار را به هنر معاصر پیوند می‌دهند.
یکی دیگر از ویژگی‌های بکر آثار مثقالی که در اثر فوق نیز مشهود است، استفاده‌ای بازی‌گونه در خلق اثر هنری است؛  هنرمند در روند خلق اثر، بایدها و نبایدهای قواعد خشک و کلاسیک هنری را کنار می‌زندو در چیزی مشابه بازی کودکانه، تخیل خود را رها می‌کند تا در کنکاش ناخودآگاه و آزاد از عقلانیت بزرگسالانه، چون کودکی با جهان پیش رو صلحی پایدار و ساده را پیش‌گیرد و در روند آن از رازی پرده بر دارد: رمز جاودانگی در همین جدی گرفتن بازی بزرگ در مقام هنر است.