87 فریدون آو (متولد 1324) سایر آثار
چهاردهمین حراج تهران حراج مرداد 1400
سایر آثار
  • نام هنرمند: فریدون آو (متولد 1324)
نام اثر : بدون‌عنوان

ترکیب مواد روی پارچه
145×160 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1398


برآورد قیمت : 6000 - 4000 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 400,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون‌عنوان

ترکیب مواد روی پارچه
145×160 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1398

درباره اثر

آثار فریدون آو عموماً ترکیب مواد بر روی تصاویری از پیش‌چاپ‌شده و یا به صورت اسمبلاژ و کلاژ روی بوم یا کاغذ هستند. از منظر زیبایی‌شناسی معاصر، کارهایش نقطه تلاقی زندگی و هنر است که از فیلتر ذهنی هنرمند، به صورتی کاملاً شخصی و به شیوه‌ای آوانگارد، مبتنی بر تجربه زیسته او سامان یافته است. آو بیش از آن‌که ایرانی باشد مصداقی دقیق از مفهوم شهروند جهانی است. وی سال‌ها در نقاط مختلف جهان زندگی و کار کرده و به همین دلیل است که آثارش ماهیتی بی‌مکان و بی‌زمان دارند.

در سال‌های اخیر، در نقاشی‌هایش به بیانی گزیده‌ و فضاسازی‌هایی مینیمال نزدیک شده است. در اثر حاضر که نمونه‌ای ممتاز از همین نوع نگاه است،  او در پی نمایش جوهره مدرنیسم هنری مبتنی بر نوعی دیالکتیک پویش‌های جهانی/محلی شدن[1] است. دستاوردی که در سطوح مختلف آثار این دوره آو بیش از هر زمان خودنمایی می‌کند.

در نقاشی پیش‌رو هنرمند بی‌اعتنا نسبت به جریانات مرسوم در نقاشی سرزمینش، دغدغه‌ای بنیادی‌تر را دنبال می‌کند و در چارچوب موقعیت تازه جهانی به درک مفاهیم پست‌مدرن یا پست‌پاپ در کار خود می‌رسد. دلنوشته‌های او در جای‌جای اثر همچون نت‌های موسیقی حاوی ریتم و ضرباهنگی پویا هستند و رد گل‌های سوخته و پرپر شده یادآور هویت چند پاره انسان امروز در مواجهه با پارادایم هویت است. همین جاست که صورت‌های بیان هنری بر حقیقت موضوع پیشی می‌گیرند و دغدغه‌های فرمی بر ملاحظات محتوایی در کار هنرمند مسلط می‌شوند. همین‌ها در نهایت دلالت‌های مضمونی خاصی را پدید می‌آورند.

فریدون آو، نقاش، کیوریتور و مجموعه‌دار برجسته ایرانی به دلیل فعالیت‌های گسترده و نقش تأثیرگذارش در شناسایی هنرمندان معاصر، جایگاهی معتبر در هنر خاورمیانه و فضای بین‌المللی دارد. در سال ۲۰۲۰ نمایشگاه و بزرگداشتی در ستایش یک عمر فعالیت او در موزه بریتانیا برگزار شد.

 

[1] . Glocalization

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 87 از فریدون آو به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.