75 مهدی قدیانلو (متولد 1360) سایر آثار
شانزدهمین حراج تهران حراج تیر 1401
سایر آثار
  • نام هنرمند: مهدی قدیانلو (متولد 1360)
نام اثر : بدون‌عنوان از مجموعه مکعب‌ها

امضا:«امضای هنرمند» (پشت اثر)
اکریلیک روی بوم
80×80 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1395


برآورد قیمت : 6000 - 4000 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 550,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون‌عنوان از مجموعه مکعب‌ها

امضا:«امضای هنرمند» (پشت اثر)
اکریلیک روی بوم
80×80 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1395

درباره اثر

مهدی قدیانلو ، نقاش جوان و پرکار ایرانی است که به خاطر کشیدن نقاشی‌های دیواری شهری به سبک سوررئالیستی در ایران و بسیاری از کشورهای جهان، شهرتی بین‌المللی دارد. او علاوه بر نقاشی‌دیواری در زمینه نقاشی روی بوم نیز با گرایش به مضامین سوررئال آثار مهمی را در یک دهه اخیر خلق کرده که اثر حاضر نمونه‌ای ممتاز از همین سبک کار هنرمند است.

جهان نقاشی‌های قدیانلو بی‌شباهت به نقاشی‌‌های رنه ماگریت، جورجیو دکریکو و شالوده‌های معمار برجسته لوکوربوزیه نیستند، اما وجه تمایز این آثار نوع بیان هنرمند است که اصولاً با نوعی بازگشت به تجربیات دوران نوجوانی‌اش در زمان جنگ تحمیلی و  تصاویری از مناظر طبیعت کویری و بایر در ایران قابل تحلیل است. در بیشتر آثار قدیانلو و همچنین اثر حاضر، مردم همیشه در اندازه‌های کوچکی نسبت به شالوده‌ها و اشکال هندسی سه‌بُعدی ترسیم شده و در وضعیتی به دام‌افتاده و گرفتار دیده می‌شوند. او در این نقاشی لحظه‌ای را به تصویر کشیده که همه چیز مانند آرامش قبل از توفان در تعلیق است.

نقاش تلاش می‌کند تا جهانی سوررئال را با نوعی نگاه مرگ‌اندیش ترکیب کرده و نشان دهد که کاراکترها (مردم) همواره در سخت‌ترین شرایط هم در جست‌وجوی امید و رهایی هستند. در همین راستاست که نوع نورپردازی و فضای حاکم بر نقاشی، بیم و هراس از مشاهده لحظه سقوط مکعبی عظیم‌الجثه، مخاطب را در نگاه اول مرعوب می‌کند، ولی نقاش با تسلط بر سایه‌روشن‌ها و پرداخت جزییات، مفهوم دوقطبیِ بودن و نبودن، پر و خالی، تاریک و روشن را در سطح دوبُعدی بوم به مثابه هزارتویی رازآلود آنچنان سازمان‌دهی کرده که در نهایت نور امید و رهایی در آن، مخاطب را به درک آرامشی عیمق دعوت می‌کند.

آثار مهدی قدیانلو در اروپا و امریکا با اقبال فزاینده‌ای مواجه شده و در اسفند ماه سال 1400 گالری گاگوسیان نیویورک نمایشگاهی انفرادی از آثار وی برپا کرد که به رونق بیشتر مارکت این هنرمند منجر شد.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 75 از مهدی قدیانلو به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.