77 وای. زی.کامی (کامران یوسف زاده) (متولد 1335) سایر آثار
بیستمین حراج تهران حراج تیر 1403
سایر آثار
  • نام هنرمند: وای. زی.کامی (کامران یوسف زاده) (متولد 1335)
نام اثر : عبادت‌های بی‌پایان (مولوی) I
امضا: «KAMI 2012-13» (پشت اثر)
ترکیب‌مواد روی کتان
99×91.5 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1392-1391
پیشینه:
این اثر در سال 1401 در شانزدهمین حراج تهران ارایه شده است.

برآورد قیمت : 6 - 5 میلیارد تومان

رقم برنده مزایده: 6,000,000,000 تومان

رقم نهایی فروش: 6,600,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : عبادت‌های بی‌پایان (مولوی) I امضا: «KAMI 2012-13» (پشت اثر) ترکیب‌مواد روی کتان 99×91.5 سانتیمتر تاریخ اثر: 1392-1391 پیشینه: این اثر در سال 1401 در شانزدهمین حراج تهران ارایه شده است.

درباره اثر

کامران یوسف‌زاده هنرمند مطرح ایرانی که با نام مستعار «وای. زی. کامی» در فضای هنری امریکا (نیویورک) شناخته می‌شود، دوره‌های کاری متفاوتی را تجربه کرده است. دو مجموعه «گنبدها و دست‌های نمازگزاران» و «عبادت‌های بی‌پایان» که اثر حاضر متعلق به مجموعه دوم، از دستاوردهای اخیر هنرمند به حساب می‌آید، بر اساس نگاهی ژرف به ارتباط انسان و خاطراتش از جهان پیرامون و تأثیر مذاهب در تعالی روح انسانی شکل گرفته است. در این زمینه هنرمند می‌کوشد تا مفهومی آسمانی را از چشم‌اندازی تازه پیش روی مخاطب قرار دهد و پرتره‌هایی محو از افراد که دست‌هایشان را به نشانه دعا و عبادت در مقابل تصویر گرفته‌اند، تصویر کند. به طور همزمان در گروه دیگری از آثارش تأثیری عمیق از معماری دنیای شرق و به‌خصوص جهان اسلام گرفته است.

در تابلوی حاضر، وای. زی. کامی در تلاش برای ایجاد پلی میان مفهوم و ساختاری مشابه بین فرم گنبد‌ها با چیدمانی مرکزگرا از آجر و مفهوم عرفانی شعر مولوی است که در خوانش و چرخشی دوار منجر به سماع می‌شود. یوسف‌زاده در این تابلو و مجموعه گنبد‌هایش در پی خلق تصویری رازآلود و شگفت‌انگیز از آجرکاری و کاشیکاری‌های گنبدهاست که چنین تجربه و دیدگاه بصری را به‌ بیننده گوشزد می‌کند. نور و رنگ نقشی اساسی در آثار هنرمند بازی می‌کنند و به دلیل ترکیب‌بندی اثر تأثیر شدید و احساسی خاصی بر بیننده می‌گذارد.

تداعی گنبدی سفید که از ترکیب بی‌پایان سطرهایی از اشعار مولوی شکل گرفته، نشان‌دهنده گرایش همه‌چیز به اصل و منشاء خود و به تعبیری عارفانه، تمثیلی از حضور نور الهی (نور سفید) در کالبد هنر دنیای شرق است و همواره در کانون تفکرات فلسفی شرق و بیشتر مذاهب باستانی نیز قرار دارد. این تابلو تأکیدی بر مضمونی آشنا از وحدت در کثرت و کثرت در وحدت است که سده‌هاست کهن‌الگوی هنر و تزیینات معماری ایرانی است و اکنون به‌دست هنرمندی با دغدغه‌هایی معاصر در تجربه زندگی در غرب صورتی تازه‌ یافته است. در اثر حاضر هر سطر کوچک شعر، به یک آجر سفید تبدیل شده که بازتاب‌دهنده حضور همیشگی اندیشه‌های عرفانی در هندسه موجود در هنر، ادبیات و معماری ایرانی اسلامی است، آن‌چنان که تأثیر آن را همچون ضرباهنگی نامیرا تا ابد می‌توان در گستره بوم سفید دنبال کرد.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 77 از وای. زی.کامی (کامران یوسف زاده) به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.