18 سونیا بالاسانیان (متولد 1321) سایر آثار
نهمین حراج تهران حراج تیر 1397
سایر آثار
  • نام هنرمند: سونیا بالاسانیان (متولد 1321)
نام اثر : بدون عنوان

امضاء: « SONIA Balassanian 2010» (پشت اثر)
رنگ‌روغن روی بوم
126×126 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1389


برآورد قیمت : 1200 - 800 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 140,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون عنوان

امضاء: « SONIA Balassanian 2010» (پشت اثر)
رنگ‌روغن روی بوم
126×126 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1389

درباره اثر

سونیا بالاسانیان توانایی قابل توجهی در ساخت ریتم‌های تصویری تکرنگ دارد. او در بسیاری از آثار خود، از جمله اثر پیش‌رو، تعادل بصری را در ضربه‌قلم‌های مهار شده و پیدایش یک فضای انتزاعی می‌جوید. انتزاع بالاسانیان از جنس موسیقی، شعر، طبیعت و شهود است. همواره در پس ریتم‌های مواج او، دنیایی فانتزی از خط خطی‌ها و مناظری رویایی، مستتر است.

سابقه این شیوه از نقاشی در آثار بالاسانیان را می‌توان از نخستین نمایشگاه او در نیمه دهه 1350 در گالری زروان، دنبال کرد. در متنی مرتبط با آثار وی از این دوره می‌خوانیم: «تکیه اصلی هنرمند را پیش از هر چیز، بر ضرباهنگ بصری می‌یابیم. ضرباهنگی که از حرکت و دویدن رنگ‌ها بر سطح بوم و ترکیب کنترل‌شده شکل‌های اتفاقی به وجود می‌آید، تا هر تابلو به سمفونی دلپذیر و چشم‌نوازی از بازی هیجان‌انگیز فرم‌ها بدل گردد»[i]. در آثار انتزاعی بالاسانیان وابستگی هنرمند به طبیعت و فرهنگ زادگاهش چون شعری بصری نمایان می‌شوند. او در یک ایجاز كامل، نقاشی انتزاعی را زمینه‌ای برای کشف و شهود در تركیب‌بندی و معنای شاعرانه قرار می‌دهد.

در اثر حاضر که به دوره متأخر آثار بالاسانیان تعلق دارد، او از همان فضاهای خاکستری تکرنگ بهره گرفته که این بار به جای تداعی باران و منظره، ریتمی از نقوش تزیینی را شکل داده که همچون نرده‌های خانه‌های قدیمی یا تورهای بافته شده رومیزی‌های همان خانه‌ها می‌نماید. این نقوش تزیینی از پایین تابلو به بالا گسترده شده و چون شکفتن گلی و یا بردمیدن خورشید، انرژی خوشایندی را در کار منتشر می‌کند.

سونیا بالاسانیان در سال‌های اخیر در ارمنستان و امریكا فعالیت‌های وسیعی داشته و به كولاژ، اینستالیشن، پرفورمنس و ویدیوآرت روی آورده است. در این آثار، برخلاف آثار انتزاعی دهه 1350، او می‌كوشد به ارتباط مسایل زنان و دنیای معاصر بپردازد.

[i].بهروز صوراسرافیل، آیندگان، 23 خرداد 1355.

 

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 18 از سونیا بالاسانیان به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.