41 حسین طاهرزاده بهزاد تبریزی (1341-1266) سایر آثار
پنجمین حراج تهران حراج خرداد 1395
سایر آثار
  • نام هنرمند: حسین طاهرزاده بهزاد تبریزی (1341-1266)
نام اثر : شاه شجاع و خواجه حافظ

امضاء: «حسین طاهرزاده بهزاد 1333 استانبول» (پایین راست)
آبرنگ روی مقوا
100×70 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1333


برآورد قیمت : 1,500 - 1,000 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 130,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : شاه شجاع و خواجه حافظ

امضاء: «حسین طاهرزاده بهزاد 1333 استانبول» (پایین راست)
آبرنگ روی مقوا
100×70 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1333

درباره اثر

حسین طاهرزاده بهزاد را باید نقطه عطفی در نگارگری سده اخیر در نظر گرفت، چرا که با دستاوردهای او جریان چند سده نگارگری ایرانی، به مرحله­‌ی جدیدی وارد می­‌شود. دستاوردهایی چون ترکیب­‌بندی­‌های تازه، موضوعات نو و اسلوبی متفاوت نسبت به قدما که در اثر پیش‌­رو نیز به خوبی دیده می­‌شود. بهزاد در این اثر با انتخاب یک ترکیب­‌بندی افقی، ترکیب­‌بندی عمودی متعارف نقاشان قدیم را که همسو با اسلوب کتاب­‌آرایی بوده، پشت سر می­‌نهد. در واقع استقلال نقاشی از نسبتی که با نسخه­‌های خطی داشته، موجب این ترکیب­‌بندی جديد شده که بر خلاف گذشته، نگارگری را خارج از کتاب و در یک قالب هنری مستقل مطرح می­‌کند. اين تحولي است بنيادين كه راه را براي ورود به نقاشي در تعريف جديد و مشابه الگوهاي غربي آن هموار ساخته و حسين طاهرزاده بهزاد نقشي بسيار تاريخي را در اين روند ايفا كرده است.
توانایی­‌های مختلف بهزاد در این اثر، همچون چهره­‌سازی، برقراری توازن در تناسبات رنگی، قلم­‌گیری و نیز طراحی نقوش اسلیمی، به خوبی مشهود است. علاوه بر این‌ها، نقش­‌اندازی فرشی پر جلال بر زمینه و نیز همراهی ابیاتی چند به نستعلیق، بر حلاوت اثر افزوده است. نگاه نقاش به پرسپکتیو، نگاهی بینابینی است، یعنی نه چون قدما از پرداختن به آن طفره می­‌رود و نه چون نقاشان طبیعت­‌گرا نگاهی کامل به پرسپکتیو دارد. او در این اثر از طیف کاملی از رنگ­‌های سرد و گرم بهره برده و اینچنین توانایی خود در استفاده از یک پالت رنگ پر تنوع را نشان می­‌دهد. کاربست تونالیته در رنگ­‌آمیزی اثر نیز یکی دیگر از تفاوت­‌های مهم کار طاهرزاده بهزاد با نگارگران پیشین خود است که عمدتاً رنگ­‌های تخت را ترجیح می­‌داده‌اند.
اثر حاضر که در دوره اقامت نقاش در استانبول کشیده شده، از دیدار حافظ و شاه شجاع حکایت دارد. در حالی که شاه بر سریر نشسته، زندانیان زنجیرشده در سمت چپ پشت او ایستاده‌اند و زنان خنیاگر در جلوی پرده می‌نوازند. حافظ به نقل و شعرخوانی مشغول است.
«شاه شجاع»، پسر امیر مبارزالدین محمد مظفری از 760 تا 786 هجری قمری سلطنت کرد. حافظ در سال‌های آغازين سلطنتش با او رابطه‌ای نیکو داشت و در غزل‌های متعددی به صراحت یا اشاره او را مدح کرده است. یکی از مشهورترین آن‌ها غزلی است که با مطلع «سحر ز هاتف غیبم رسید مژده به گوش/ که دور شاه شجاع است می دلیر بنوش» شروع می‌شود. طاهرزاده بهزاد همین غزل را در اثر خود حاشیه‌نویسی کرده است.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 41 از حسین طاهرزاده بهزاد تبریزی به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.