99 فرشید مثقالی (متولد 1322) سایر آثار
دهمین حراج تهران حراج دی 1397
سایر آثار
  • نام هنرمند: فرشید مثقالی (متولد 1322)
نام اثر : پرتره عباس کیارستمی

امضاء: «فرشید مثقالی 1397» (پایین راست)
ترکیب مواد روی بوم
140×195 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1397


برآورد قیمت : 800 - 600 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 140,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : پرتره عباس کیارستمی

امضاء: «فرشید مثقالی 1397» (پایین راست)
ترکیب مواد روی بوم
140×195 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1397

درباره اثر

فرشید مثقالی یکی از ماندگارترین چهره‌های گرافیک نوین ایران است که تصویرسازی‌ها و پوسترهایش در خاطره جمعی همه ثبت شده است. او در عرصه مجسمه‌سازی و نقاشی نیز هنرمندی نوگراست. نقاشی‌های او همچون مجموعه تندیس‌های کاغذی‌اش کنشی آزاد، رنگ‌هایی متنوع و لحنی ساده و رویایی دارند.

اثر پيش‌رو طرحي از چهره عباس كيارستمي را به نمايش مي‌گذارد، تمامی فضاي بوم به چهره اختصاص یافته و بدين ترتيب بر اهميت موضوع و تأثيرگذاري آن تأكيد مي‌ورزد. استفاده از رنگ‌های قرمز و صورتی و آبی در نقاشی این پرتره و نحوه قرارگیری چهره در کادر، یک رویکرد به تصویرگری سینمایی است و بنابراین این اثر را به پاپ‌آرت نزدیک می‌کند. لكه‌رنگ‌هاي نامتعارف، بدون وضوح و خطوط مشخص، بيننده را به كشف ابعاد پنهان اين شخصيت برجسته هنري دعوت می‌کند.

فرشید مثقالی درباره این اثر می‌گوید: «عباس کیارستمی یکی از قدیمی‌ترین دوستان و یاران من از سال ۱۳۴۰ بود؛ از زمان ورود به رشته نقاشی دانشکده هنرهای زیبا. در طول این همه سال، دور و نزدیک، پیدا و ناپیدا، همیشه برای من حضوری آرام با مهربانی ملایم و ناپیدا داشت. او کنجکاو، مراقب، تیزبین، ولی بسیار خوددار بود و با وجود ضبط همه چیز در همه وقت، صورتش کمتر حسی را بیان می‌کرد. محبت او در کلام و رفتار خود را نشان می‌داد. این اثر در یادبود او، در دومین سال گذشتش از دروازه این جهان شکل گرفت. در این نقاشی، چهره‌اش، همان صورتِ کنجکاو، خوددار و با محبت است که از او می‌شناختم. رنگ قرمز عینکش بیشتر مبین همین مهربانی می‌تواند باشد. با این اثر کوشیده‌ام خاطره‌اش را زنده کنم».

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 99 از فرشید مثقالی به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.