24 بیتا فیاضی (متولد 1341) سایر آثار
سیزدهمین حراج تهران حراج دی 1399
سایر آثار
  • نام هنرمند: بیتا فیاضی (متولد 1341)
نام اثر : بدنساز از مجموعه محله ما

امضا:«بیتا فیاضی 98 2019 4/5» (روی اثر)
فایبرگلاس و اکریلیک
28×68×90 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1398
شماره 4 از تعداد 5 نسخه + 2 نسخه هنرمند


برآورد قیمت : 3500 - 2500 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 340,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدنساز از مجموعه محله ما

امضا:«بیتا فیاضی 98 2019 4/5» (روی اثر)
فایبرگلاس و اکریلیک
28×68×90 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1398
شماره 4 از تعداد 5 نسخه + 2 نسخه هنرمند

درباره اثر

آثار بیتا فیاضی همواره مخاطب را غافلگیر می‌کنند؛ نگاه خاص او به امور روزمره و پیرامونی گاهی جنبه‌هایی طنزآمیز می‌یابد و گاهی با بیان ناآشنا و ناملموس، هراس‌انگیز می‌شود. با این حال آنچه مجموعه آثار گوناگون او را به هم پیوند می‌دهد نگرشی برآمده از عامه‌پسندی و خوش رنگ و لعاب بودن است که در نگاه اول مجسمه را از آن معنای متعارف عام و هویت کلاسیک خود جدا می‌کند و به سمت شیئی تزیینی، دم دستی، و حتی بدون ارزش سوق می‌دهد. بن‌مایه چنین نگرشی با دیدگاه‌های روزمره و مصرف‌گرایی پست‌مدرن آمیخته است. در دنیایی که انسان‌ها به دنبال ستاره شدن، مشهور بودن و دیده شدن هستند فیاضی، مجموعه‌ای را خلق می‌کند که موضوعش چهره‌هایی عادی از انسان‌های معمولی است که هر روز در کوچه و بازار قابل مشاهده هستند و هیچ چیز عجیب و استثنایی، آن‌ها را از هویت خود جدا نمی‌کند.

اثر پیش‌رو پدری جوان و قوی را تصویر می‌کند که دست دختربچه‌ای شاد را در دست دارد و کودکی معصوم نیز در آغوشش به خواب رفته است. هنرمند مفهوم پدر بودن را به واسطه اغراق در دستان بزرگ مرد و کوچکی اغراق‌آمیز پیکره دو کودک، تشدید می‌کند و بدین طریق بر نقش حمایتگر پدر در مفهوم فرهنگ شرقی تأکید می‌ورزد. نوع پرداخت کاراکترها به طرز عجیبی خاورمیانه‌ای است و بر اصلیت فرهنگی و اقلیمی هنرمند تأکید می‌ورزد.

فیاضی در این مجموعه از آثارش با تأکید بر عناصر هویت‌ساز فرهنگ سرزمین مادری، آن تصویر ایده‌آلیستی از عاطفه، خانواده، روابط انسانی و هویت بشری را کنار گذاشته و با تجسم امر روزمره، بر وجود اکثریت قریب به اتفاق انسان‌ها که در رسانه‌های امروزی به قصد انعکاس داده نمی‌شوند، اصرار می‌ورزد. فیاضی به واسه عدم پرداخت در جزییات تزیینی و زیباسازی‌های مدگرایانه، و بالعکس با اغراق در پیکره و عدم ساخت و ساز کلاسیک‌وار مجسمه، آثاری خلق می‌کند که وضعیت روحی و عاطفی انسانی را به دور از هر نوع سانسور رسانه‌ای و تبلیغاتی بازتاب می‌دهند. در این آثار، هنرمند برای خلق اثر به دنبال سوژه‌هایی چشم‌نواز، زیبا، خوش‌هیکل، خارق‌العاده و نادر نیست بلکه سوژه، به قدری عادی و عامی است که هر روز در دسترس است، اما به واسطه همین امر آشنا به حاشیه می‌رود و دیده نمی‌شود. هنر فیاضی آن است که امر آشنا را یک بار دیگر در هیبتی ساده و صمیمی با پرداختی شاد از رنگ و سرزندگی هر روزه، جلوی چشم مخاطب می‌نشاند تا دیده شود.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 24 از بیتا فیاضی به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.