22 شهره مهران (متولد 1336) سایر آثار
شانزدهمین حراج تهران حراج تیر 1401
سایر آثار
  • نام هنرمند: شهره مهران (متولد 1336)
نام اثر : بدون‌عنوان

امضاء: «شهره مهران 93» (پایین راست)
تکنیک رنگ روغن
120×100 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1393


برآورد قیمت : 2000 - 1500 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 180,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون‌عنوان

امضاء: «شهره مهران 93» (پایین راست)
تکنیک رنگ روغن
120×100 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1393

درباره اثر

شهره مهران را می‌توان «نقاش شهری» نامید با آثاری که همه از شهر می‌گوید، اما با نگاهی متفاوت. آن‌چه او بر بوم ثبت کرده عناصر خاصی است که دیگران بی‌توجه از کنار آن‌ها گذشته‌اند؛ ساختمان‌های نیمه‌ساخته در خیابان‌های شلوغ، اعلان‌ها و نوشته‌های تبلیغاتی و سیاسی بر دیوارها، پرچم‌هایی در اهتزاز، نقاشی‌های دیواری، گل‌ها در پس پرده‌های نایلونی یا نئون‌نوشته‌های مغازه‌ها. مهران منظره‌نگار چشم‌اندازهای شهری است که سال‌ها زندگی در شهر، آن‌ها را برای ساکنانش عادی کرده است. آن‌چه دوره‌های مختلف کاری شهره مهران را به هم مرتبط می‌کند مستور ماندن سوژه‌هاست، گاه با پرده‌های نایلونی که روی بنایی کشیده شده، گاه با مقنعه دختربچه محصلی که صورت او را پوشانده و یا همچون اثر حاضر نایلونی که روی چیزی را گرفته و به آن وجهی از پیدایی و ناپیدایی بخشیده است.

اثر پیش‌رو گویی بازگشتی به موضوعات دوره‌های اولیه نقاشی‌های مهران است که سابقه آن به سال 1370 بازمی‌گردد و در آن‌ها بیننده را تشویق به کشف حیات پشت پرده‌ها می‌کرد. بار دیگر سرخی و سبزی درخشان گل‌ها زیر نایلونی استتار شده‌اند.

در نقاشی حاضر، ترکیب سفیدی حاصل از نور تابیده بر نایلون با سرخی و سبزی گل‌ها علاوه بر ایجاد یک ترکیب‌بندی بصری خوشایند، راه را بر برداشت استعاری از اثر نیز می‌گشاید: تصویری از وطن.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 22 از شهره مهران به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.