8 هادی جمالی ( 1403-1329) سایر آثار
دهمین حراج تهران حراج دی 1397
سایر آثار
  • نام هنرمند: هادی جمالی ( 1403-1329)
نام اثر : بدون عنوان

امضاء: «هادی جمالی 1397 HADI JAMALi» (پایین راست روی هر لت)
ترکیب‌ مواد روی چوب
دولته‌ای، هر لت 110×110 سانتیمتر، در مجموع 220×110 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1397


برآورد قیمت : 600 - 400 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 80,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون عنوان

امضاء: «هادی جمالی 1397 HADI JAMALi» (پایین راست روی هر لت)
ترکیب‌ مواد روی چوب
دولته‌ای، هر لت 110×110 سانتیمتر، در مجموع 220×110 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1397

درباره اثر

اثر پیش‌رو از مجموعه‌ نقاشی‌های شناخته شده هادی جمالی است که بر بستر آلومینیوم شکل گرفته‌اند. هرچند کلیت اثر از هر نوع تجسم «فرم آشنا» می‌گریزد و ذهن را به وادی فرم‌های تجریدی و اشکال ناب انتزاعی می‌کشاند، اما استفاده هوشمندانه از خراش‌ها بر بدنه آلومینیوم سبب ایجاد نوعی از حس دلهره و آشوب می‌شود و این موضوع به واسطه رنگ قرمز مخملی که از زیر تکه‌های آلومینیوم هویدا شده تشدید می‌شود.

با این حال تابلوهای نقاشی جمالی به هیچ‌عنوان تلخ و افسرده نیست. بهره‌گیری از رنگ‌های لطیفی چون آبی، بنفش و فیروزه‌ای بر بستر براق آلومینیوم فضایی رویایی را شکل می‌دهد که لطیف و شاعرانه نیز هست و در عین حال هنر جمالی را به هنر گذشته ایران پیوند می‌دهد.

هنرمند از دو بوم مربع برای خلق اثر استفاده کرده که به صورت افقی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و بدین ترتیب بستر کشیده و گسترده‌ای را ایجاد کرده‌اند. این کشیدگی به واسطه خطوط عمودی نقش‌شده بر آن صحنه‌ای باشکوه و عظیم را شکل بخشیده که چون یک چشم‌انداز شهری به نظر می‌رسند. در بالای تصویر، قسمت‌هایی از آلومینیوم با ظرافت و حساسیت خاصی برش خورده و فرم‌هایی را ایجاد کرده‌اند که یادآور حسی از ابنیه ایرانی با پنجره‌های متنوع است. لکه‌های قرمز که این‌جا و آن‌جا خودنمایی می‌کنند، بر تضاد میان رنگ درخشان آلومینیوم و قرمز غنی مخمل تأکید کرده و چشم را به آرامی در فضای تابلو سوق می‌دهد.

استفاده از متریال آلومینیوم به عنوان یک سازه صنعتی و مربوط به عصر حاضر کاملاً آگاهانه و هوشمندانه انتخاب شده و نمادی از تجربیات زندگی در دنیای صنعتی امروز است. در پس این زندگی صنعتی، خیال جمعی ایرانیان از شاعرانگی و عشق وجود دارد که در رنگ مخملین قرمز نمود می‌یابد. هنرمند تلاش دارد با رنگ کردن، خراش دادن و کنار زدن آلومینیوم سرد صنعتی راهی به گذشته باز کند و روح و عشق آن روزگار را به مخاطب یادآوری کند؛ تلاشی که گاهی با درد و زخم همراه است ولی در عین حال امیدبخش نیز هست.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 8 از هادی جمالی به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.