118 عباس کیارستمی (1319-1395) سایر آثار
دوازدهمین حراج تهران حراج دی 1398
سایر آثار
  • نام هنرمند: عباس کیارستمی (1319-1395)
نام اثر : بدون عنوان

چاپ عکس روی بوم
210×140 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1387
تک‌نسخه
- اثر حاضر در کتاب «پنجره ای رو به حیات» به کوشش عباس کیارستمی (ص 27) انتشارات نظر (1390) به چاپ رسیده است.


برآورد قیمت : 4,000 - 3,000 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 300,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون عنوان

چاپ عکس روی بوم
210×140 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1387
تک‌نسخه
- اثر حاضر در کتاب «پنجره ای رو به حیات» به کوشش عباس کیارستمی (ص 27) انتشارات نظر (1390) به چاپ رسیده است.

درباره اثر

عباس کیارستمی                                                         

 

عکس‌های عباس کیارستمی، عمل درست دیدن را به مخاطب می‌فهمانند، درست دیدن جهان و زندگی. او راوی قصه‌های شگفت‌انگیز است، قصه‌هایی که با هر چیز ساده و بارها دیده‌شده‌ای می‌ساخت. او به بیننده فیلم‌ها و عکس‌های خود یادآوری می‌کرد که با دقت و نگاهی تازه به هر چیز ساده و دم‌دستی بنگرد، آن‌گاه جهان تازه‌ای کشف و پدیدار می‌شد.

در اثر حاضر چشم‌انداز سرسبز پشت نرده‌ها، کنجکاوی بیننده را برای درنگ و درک این زیبایی و روشنایی پنهان برمی‌انگیزد. حصار نرده‌های پیشزمینه تمامی کادر تصویر را پوشانده است و ریتم خطوط افقی و عمودی همچون یک اثر انتزاعی به نظر می‌آید. با این وجود سبزی پسزمینه، ادامه حیات و زندگی را نوید می‌دهد. این عشق به زندگی و امید به بقا و نیک‌بختی، مضمون رایج در بسیاری از فیلم‌های عباس کیارستمی نیز بود.

از سوی دیگر، خطوط متقاطع نرده‌ها و ریتم و پویایی خطوط، به ترکیب‌بندی نقاشان انتزاعی با رویکرد نظم هندسی همچون پیت موندریان و نیز نقاشان مینیمالیست امریکا در دهه 60 و 70 پهلو می‌زند. عکس از یک منظره ساده فراتر رفته و به ترکیبی پویا از خطوط و رنگ‌ها تبدیل می‌شود که ورای موضوع ساده تصویر، چشم بیننده را به حرکت و کنکاش در پرده فرامی‌خواند.

کاترین میه، مورخ هنر فرانسوی، درباره این سری آثار کیارستمی می‌نویسد: «او به جای اشاره به زیبایی باغ‌ها و سرزمین‌های موعود در دوردست‌ها، از میان قاب‌بندی‌ها تخیل را به کار می‌اندازد. امری که اغلب در آثار کیارستمی به آن برمی‌خوریم، واقعیت دوری است که به راحتی نمی‌توان به آن رسید. بیش از شیئی که بتوان لمس کرد، به سان دیواری است که تنها می‌توان در نزدیکی آن و در امتدادش پیش رفت، همانطور که در فیلم‌هایش نیز مشهود است»[1].

[1] . میه، کاترین؛ پنجره رو به حیات؛ نشر نظر، چاپ اول، تهران: 1392.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 118 از عباس کیارستمی به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.