35 سیراک ملکونیان (1309) سایر آثار
سومین حراج تهران حراج خرداد 1393
سایر آثار
  • نام هنرمند: سیراک ملکونیان (1309)
نام اثر :

امضاء: «77 S.Melkoonian» (پایین چپ)
رنگ روغن روی بوم
110×110 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1356


برآورد قیمت : 700 - 500 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 165,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر :

امضاء: «77 S.Melkoonian» (پایین چپ)
رنگ روغن روی بوم
110×110 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1356

درباره اثر

سیراک ملکونیان چهره‌ای شاخص از نسل اول نقاشان انتزاع‌گرا در جنبش مدرنیسم ایران است. او کارهای خود را با نقاشی آکادمیک و گرایش به فیگور آغاز کرد و طی مسیری چند ساله، نهایتاً به انتزاع کامل گرایید. وی در ابتدا از نظر تکنیک متأثر از اکسپرسیونیست‌ها بود ، اما به‌تدریج عنصر خط در کار‌هایش اهمیت ویژه‌ای یافت. علی‌رغم اینکه استفاده از خط و رنگ در آثارش با حساسیت زیاد و در عین‌حال گزینش حداقلی همراه است، با این حال قدرت بیانی قابل توجهی در آنها وجود دارد.
نقاشی پیش‌رو حاصل تفکری است که خاستگاه آن را باید در زندگی شخصی نقاش و سفرهای او در اوایل دهه‌ پنجاه خورشیدی جست. سفرهای ملکونیان در این زمان به سیستان و برخی دیگر از شهرهای جنوبی ایران، به نقطه‌ عطفی در روند کارهایش تبدیل می‌شود. در این طیف از آثار او، طبیعت ساده شده‌ صحرا، کویر، کوه‌ها و تپه‌های رنگ‌باخته را می‌توان با دقت مشاهده کرد. طبیعتی از جنس مناظر بکر سیستان، چابهار، جاسک و دیگر مناطق جنوبی ایران و در کنار آن، نقوش سفال‌ها و بافته‌های خوش‌نقش ایرانی که در آثار او نمودی جدی دارد. بعدها سطوح دو بعدی با خطوط مرزی و رنگ‌های محدود، به تدریج مشخصه‌ اصلی کارهای ملکونیان می‌شود.
اثر حاضر، حاصل نگاه کمینه‌گر و ساده‌ نقاش به طبیعت است. با حذف پیچیدگی‌ها و آشفتگی بصری طبیعت، ساختاری در کار او شکل گرفته که به شیوه‌ استخوان‌بندی شناخته شده است. ملکونیان در ادامه‌ این مسیر، با حذف انسان و دیگر جانداران، گام دیگری به سوی طبیعت انتزاعی برمی‌دارد و در واپسین آثارش به جریانی موسوم به ارتعاشات می‌رسد که حاصل نوعی نگاه موسیقایی، ریتمیک و در عین‌حال کمینه‌گر به طبیعتِ انتزاعی است.
مدرنیسم ملکونیان بسیار منحصر‌به‌فرد و به دور از سبک‌های مطلقِ مدرن است. در بستر آثار انتزاعی او، همچون اثر پیشِ‌رو، شاهد بخش‌هایی از طبیعت هستیم که با نگاهی کوبیستی در کنار هم قرار گرفته و فرمی هندسی را تشکیل داده‌اند. او با برقراری ارتباط میان عناصر پراکنده در دورن گفتمانی که مطلقاً به خود وی تعلق دارد، به ساختاری مفصل‌بندی شده و شبکه‌ای دست می‌یابد که تمام عناصر تجسمی در آن به وحدت رسیده‌اند.
شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 35 از سیراک ملکونیان به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.