56 غلامحسین نامی (1315) سایر آثار
چهارمین حراج تهران حراج خرداد 1394
سایر آثار
  • نام هنرمند: غلامحسین نامی (1315)
نام اثر :

امضاء: «GH-Nami 07» (پایین راست)
رنگ‌روغن روی بوم
100×150 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1386


برآورد قیمت : 800 - 600 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 100,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر :

امضاء: «GH-Nami 07» (پایین راست)
رنگ‌روغن روی بوم
100×150 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1386

درباره اثر

اثر حاضر، عبارت از قاب­‌هایی تهی‌شده از متن یا تصویر است که با خطوطی تنیده به هم، پوشانده­ شده و درون گستره رنگی مواجی غوطه می‌­خورند. به نظر می‌­رسد که هم قاب از سنگینی متن خلاص شده است، هم متن از تنگنای قاب. آنچه بر جای مانده، تصویریست که گاه به ردی از نقشمایه صلیب می‌­ماند و گاه به نقشه‌ای اساطیری ازكيهان. گاهی مُعرِف هندسه قدسیست و گاه بازنمودی از نظم مادی. بدیهیست که هیچ‌یک از عناصر تابلو به تنهایی در کار انتقال معنایی مشخص نیستند. اما، قاب‌­های مستطيلي تو در تو با آن مربع منفرد، در میانه کادر نه‌تنها بر جهات چهارگانه عالم، که به صورتی ضمنی برطبایع چهارگانه نیز دلالت می‌­کنند: بوم با كاهگل زيرسازي شده است. ماده‌اي كه بيش از هرچيز يادآور عنصر «خاك» است. استوانه یا ستون قرمز رنگی كه ازحاشیه پایین کادر به بالاترین نقطه آن پیش می­‌رود گویی حامل «آتش» است و آن آبيِ منتشر در زمینه لغزان اثر، که مستطیلِ میانی را با غلظتی بیشتر دربرگرفته، حامل«آب».

اما «سبكي» و «سرعت»، دو مفهومی كه با عنصر «باد» یا «هوا» قرين‌اند در این اثر به یاری ترکیب اشکال هندسی و هم‌کناریِ رنگ­ها منتقل می­‌شوند. انگار انفجاری بزرگ همه چیز را متلاشی کرده و با خود به «هوا» برده است. شاید خطوط یا رشته­‌های آبی مایل به سفيد را که در تمامیت اثر پراکنده‌­اند بتوان مهم­‌ترین عوامل سبکی خیال‌­انگیز دانست. همین خطوط که به نظر می­‌آید حاصل حرکات تند دست بر روی بوم باشند، شتاب و دگرگونی را نیز به تصویر می­‌کشند. خصلت­‌هایی برآمده از زیست  انسان مدرن که به قول کارل مارکس، هرچه را که سخت و استوار است دود مي‌کند و به هوا مي­‌برد. بی‌شک این اثر برآیند نگرشي مدرنيستي به هنر است كه در آن رسانه، معادل پیام است و نقاشی، بازي آزادانه با رنگ و نقش بر روی بوم. آنجا که نقاشی به خط، رنگ و شکل فروکاسته یا تجزیه می­‌شود، اشیا و ابژه‌­ها از صفحه می­‌گریزند و جز سایه­‌ای از خود بر جا نمی­‌گذارند، و ارمغان این خلاء چیزی نیست به جزسبُکی در عین ازدحام و سرعت در عین استقرار.

مجموعه کهکشان دربرگیرنده مهم‌ترین آثار غلامحسین نامی است که رکورددار مارکت بین‌المللی او نیز می‌باشد. شاکله اصلی این مجموعه ضربه‌قلم‌های صریح و کوتاهی است که به طور مبهمی حروف فارسی را تداعی می‌کنند. آنها ترکیب‌های مدرنی هستند که بر مبنای عنصر خط ساخته شده که آن را به یک جریان خاص هنر ایران مرتبط می‌سازد.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 56 از غلامحسین نامی به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.