47 کامبیز صبری (متولد 1346) سایر آثار
بیستمین حراج تهران حراج تیر 1403
سایر آثار
  • نام هنرمند: کامبیز صبری (متولد 1346)
نام اثر : باغ ملی از مجموعه تا جایی که به یاد دارم
امضا: «کامبیز صبری Kambiz Sabri 2024 E1/1+1AP 1403» (روی اثر)
فایبر‌گلاس، پلکسی‌گلاس، آیینه و سیم
53×53×185 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1403
شماره 1 از تعداد 1 نسخه + 1 نسخه هنرمند

برآورد قیمت : 2 - 1.5 میلیارد تومان

رقم برنده مزایده: 1,600,000,000 تومان

رقم نهایی فروش: 1,760,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : باغ ملی از مجموعه تا جایی که به یاد دارم امضا: «کامبیز صبری Kambiz Sabri 2024 E1/1+1AP 1403» (روی اثر) فایبر‌گلاس، پلکسی‌گلاس، آیینه و سیم 53×53×185 سانتیمتر تاریخ اثر: 1403 شماره 1 از تعداد 1 نسخه + 1 نسخه هنرمند

درباره اثر

مجسمه‌های مفهومی کامبیز صبری بازتاب رویکردهای پست‌مدرن در هنر مجسمه‌سازی ایران هستند. علاقه وی به تلفیق اشیا با فضاهای معماری و تاریخی و بسط و گسترش استعاره‌هایی که تعابیری از زندگی انسان معاصر و مسایل زیست وی در دنیای امروز را در کنار خاطره‌هایی از گذشته تصویر می‌کنند، باعث شده به نوعی بیان شخصی دست یابد که به موجب آن آثارش از دیگر آثار معاصر قابل تمیز می‌گردند. وی با تغییر ابعاد اشیا و عمارت‌ها و تلفیق آن‌ها با یکدیگر، هر شئی را از معنی و کاربرد اولیه‌اش جدا کرده و مفهومی جدید بدان می‌بخشد که یادآور برخی از آثار هنرمندان سوررئالیست است.

وی در جست‌وجوی روایت‌هایی است که از سویی ریشه در تاریخ و سنت‌های دوران گذشته دارد و از سویی دیگر بیانگر نوستالژی مردم ایران است که در بی‌توجهی‌های دهه‌های اخیر به میراث فرهنگی و شهرسازی، مجبور به ترک بستر زاینده فرهنگی خود شده است. بی‌‌آن‌که نسبت‌های زیست محیطی و روابط شهری واقعی خود را حفظ کرده باشد، بی‌تجربه عمیق و زیسته مدرنیسم، وارد جامعه پست‌مدرن شده و در این شرایط به منافع خصوصی و زودگذر که نقشی مخرب دارند، اهمیت می‌دهد. صبری درصدد است تا این حجم زیبا را که در بطن خود مفاهیم تلخی دارد، بدل به محور دوسویه دیروز/امروز کند و با ارزش‌گذاری این محور به یافتن سنتزی شایسته برای زمانه‌اش، یعنی هنر معاصر بپردازد.

صبری این بار محوطه باغ ملی را دستمایه اثر حجمی خود قرار داده است. این مکان در گذر زمان شاهد تحولات تاریخی، سیاسی و اجتماعی بسیاری بوده است که تاکنون نیز ادامه دارد. در این میان، مردمانی آمده و رفته و هر روز بر این محوطه گذر داشته‌اند. در این اثر بسان مردمان دوره‌های مختلف، پیکره‌هایی برای رستگاری به سوی آسمانی دفرمه که انگار تاول زده، دست به دعا برداشته‌اند. کل دروازه و بناهای اطراف آن به شکلی تغییر یافته، ولی با حفظ اصالت و فرم خود، بر بالشی بنا شده که به روی آن امنیت از دست رفته را می‌طلبند و کبوترانی که به دور این بام دیرینه می‌چرخند.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 47 از کامبیز صبری به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.