62 یعقوب امدادیان (متولد 1327) سایر آثار
بیستمین حراج تهران حراج تیر 1403
سایر آثار
  • نام هنرمند: یعقوب امدادیان (متولد 1327)
نام اثر : بدون‌عنوان
امضا: «یعقوب امدادیان 83» (پایین راست)
اکریلیک روی بوم
100×100سانتیمتر
تاریخ اثر: 1383

برآورد قیمت : 1200 - 800 میلیون تومان

رقم برنده مزایده: 800,000,000 تومان

رقم نهایی فروش: 880,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون‌عنوان امضا: «یعقوب امدادیان 83» (پایین راست) اکریلیک روی بوم 100×100سانتیمتر تاریخ اثر: 1383

درباره اثر

در میان خاندان‌های هنرمندان تجسمی ایران، هیچ نامی، با چنین کیفیت و کمیتی، غیر از «امدادیان» ثبت و ضبط نبوده است.

یعقوب امدادیان، نقاش و گرافیست نوگرا، فارغ‌التحصیل از دانشکده هنرهای تزیینی تهران و مؤسس گالری هور، هنرآموزی را در سال ۱۳۴۵ در هنرستان «میرک» تبریز آغاز کرد.

در نقاشی‌های ابتدایی،‌ یعقوب امدادیان، منظره‌سازی واقع‌گرایانه را با مهارت، تصور و تصویر ساخته است که آثار این دوره هنرمند، اغلب مشمول فضاسازی‌هایی در تشابه هم و تقسیم‌بندی‌ها و تناسباتی در سطوح مختلف پهنه اثرپذیر هستند که در کنار و امتداد هم قرار و استقرار گرفته‌اند.

در دوره‌های بعد، یعقوب امدادیان و آثار او، گرایش به کوبیسم، در ترکیب با امپرسیونیسم را تجربه می‌کنند و این رفتار، همراه با سبقه و سابقه آثار هنرمند، نوعی از انتزاع را در آثار او نما می‌بخشد که منحصر اوست؛ یعنی با دورشدن از واقع‌گرایی، هم‌چنان رنگ‌ها و سایه‌روشن‌های برگرفته از امپرسیونیسم،‌ رفتار کوبیستیک آثار او را که با سطوح هندسی گوناگون، در یک پهنه چیده‌ شده‌اند، تفسیر و تأویلی از منظره می‌بخشد – زمین، آسمان، دریا و… – این‌جا، اما مهارت در رنگ‌گذاری و ایجاد نشانه‌هایی رنگین از المان‌ها، برخاسته از کیفیت آثار متقدم یعقوب امدادیان است. او، در انتزاعی‌ترین آثار هم، هم‌چنان منظره‌ساز و منظره‌باز است.

اثر حاضر در امتداد آثار انتزاعی یعقوب امدادیان، توأم با رفتاری امپرسیونیستی، منظره‌ای از دریا را در غروب، همراه با پالتی درخشان و کمپوزیسیونی دقیق، تداعی می‌کند. این نقاشی، اثری عمیق از دوره‌های متأخر آثار هنرمند است که یعقوب امدادیان در اوج بلوغ ذهنی و پردازش لایه‌های درونی زیست و هنر تنفس کرده است. این‌چنین، فرم و محتوا را در تعادل و تبادل، خاسته و ساخته است؛ یک انتزاع ایرانی در آثار امدادیان، او را بی‌مرز می‌سازد.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 62 از یعقوب امدادیان به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.