84 حسین محجوبی (متولد 1309) سایر آثار
نوزدهمین حراج تهران حراج بهمن 1402
سایر آثار
  • نام هنرمند: حسین محجوبی (متولد 1309)
نام اثر : بدون‌عنوان

امضا: «H.MAHJOUBI 2020 محجوبی» (پایین چپ)
رنگ‌روغن روی بوم
170×62 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1399


برآورد قیمت : 1.6 - 1.2 میلیارد تومان

رقم برنده مزایده: 1,400,000,000 تومان

رقم نهایی فروش: 1,540,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون‌عنوان

امضا: «H.MAHJOUBI 2020 محجوبی» (پایین چپ)
رنگ‌روغن روی بوم
170×62 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1399

درباره اثر

حسین محجوبی در اثر حاضر به تصویر آشنای نقاشی‌های خود بازگشته است: درختان بالنده و اسب‌های آزاد و یله در طبیعت. او با ساده کردن طبیعت و تماشای منظری که دیگران به سادگی از کنار آن می‌گذرند، جهانی را می‌سازد که از آن خود اوست. محجوبی از جمله منظره‌پردازان در نقاشی مدرن ایران است که حتی آن زمان که چشم‌اندازی غیر ایرانی را می‌سازد، باز امضای خودش را داشته و یادآور زادگاه او، گیلان است. آیدین آغداشلو درباره او می‌نویسد: «هر بار که آن درختان موازی باریک و ظریفی را که آسمان ابری را هاشور زده‌اند و هاشورهای اریب سفال‌های سرخ پشت‌بام‌ها و اسبان رها را می‌بینیم، یاد محجوبی در ذهنمان تازه می‌شود. جهان تصویری او از راهی سهل و ممتنع ساخته می‌شود؛ او با انتخاب رنگ‌های رقیق و قلم‌گذاری ماهرانه خود، فضایی را بازسازی می‌کند که مطبوع و ملایم بوده و در عین حال توانای القای غم غربت و اشتیاق ارجاع به خاطره‌های بلافاصله، مکان‌های دوردست و شریف و زیباست»[1].

اثر حاضر که از آثار متأخر محجوبی به شمار می‌آید، لطافت تپه‌ماهورها که با ریتمی دلنشین تکرار شده‌اند، با درختان پر شکوفه و سپیدارهای بالابلند، زیر نور درخشان رنگ گرفته‌اند. گویی بهار همه‌جا را چون رویایی شیرین به رنگ صورتی درآورده است، تصویری از بهشت بر روی زمین. کادر عریض تابلو حرکت رقصان اسب‌ها در این گستره را به خوبی مجسم می‌کنند. نقاش به طرزی استثنایی از لکه‌های رنگ طلایی بهره برده تا لطافت و شاعراگی اثرش را صدچندان سازد.

نقاشی‌های محجوبی صرفاً بازنمایی طبیعت نیستند. او چون یک نقاش انتزاعگرا، به عناصری چون فضا، ریتم و حرکت اهمیت می‌دهد و گویی درخت‌های سپیدار سر به فلک کشیده و اسب‌ها و خانه‌ها، تنها بهانه‌ای برای به سامان رساندن این عناصر بصری هستند، چنان‌چه در اثر حاضر نیز، خطوط کشیده و ریتم منظم سپیدارها و خطوط منحنی تپه‌ها که تا پسزمینه اثر ادامه می‌یابند، به درستی در کادر نشسته‌اند.

ظرافت خطوط درختان و قلمگیری‌های نرم و سیال اسبان، یادآور نگارگری ایرانی هستند. محجوبی در زبانی امروزی، اسلوب پردازهای خطی و نقطه‌ای مکاتب مختلف نگارگری ایرانی را به نقاشی خود می‌آورد.

[1] . آغداشلو، آیدین؛ برگزیده آثار از مجموعه شخصی حسین محجوبی؛ انتشارات زرین و سیمین، چاپ اول: تهران ۱۳۹۱، ص ۲۲.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 84 از حسین محجوبی به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.