40 فرهاد مشیری (متولد 1342) سایر آثار
بیستمین حراج تهران حراج تیر 1403
سایر آثار
  • نام هنرمند: فرهاد مشیری (متولد 1342)
نام اثر : شماره‌های سیاه روی سفید
امضا: «فرهاد مشیری FARHAD MOSHIRI» (پشت اثر)
ترکیب‌مواد روی بوم
188×250 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1381
پیشینه:
این اثر در سال 1395 در ششمین حراج تهران ارایه شده است.

برآورد قیمت : 12 - 10 میلیارد تومان

رقم برنده مزایده: 10,200,000,000 تومان

رقم نهایی فروش: 11,220,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : شماره‌های سیاه روی سفید امضا: «فرهاد مشیری FARHAD MOSHIRI» (پشت اثر) ترکیب‌مواد روی بوم 188×250 سانتیمتر تاریخ اثر: 1381 پیشینه: این اثر در سال 1395 در ششمین حراج تهران ارایه شده است.

درباره اثر

ویژگی بارز فرهاد مشیری در خلق آثاری چشمگیر و جذاب با گرایش به هنر پاپ است، اما در کنار خلق این نوع آثار که با تأکید بر ترویج «مفهوم دوگانگی» در عرصه هنر معاصر پدید می‌آیند، او به‌خاطر مجموعه نقاشی‌هایش با موضوع «حروف و اعداد» و «کوزه‌ها و کلمات» در عرصه جهانی مطرح شد. اثر حاضر نیز یکی از ممتاز‌ترین نمونه‌های متعلق به همین دوره کاری هنرمند در دهه هشتاد است.

سبک خاص مشیری در رنگ‌آمیزی حروف و اعداد (در کنتراستی معنادار) بر گستره بوم و پوسته پوسته شدن سطح رنگ، استعاره‌ای بدیع از بازآفرینی روزگار تاریخی از دست‌رفته‌ای است که با دستکاری در ساختار و اندازه نقوش و درخشان‌نمایی بخش‌هایی از اثر در عین سادگی ظاهری، گستره جست‌وجویی تاریخی و محتوایی در هنرهای کهن ایران (همچون خوشنویسی و سفالگری) را یادآور می‌شود. مسئله‌ای که همواره یکی از منابع الهام آثار وی بوده است.

در اثر پیش رو، گزاره‌های آشنای هنر شرق دیده می‌شود، اما خصوصیت رازآمیز این اثر، عریانی باوقار رنگی و جسارت در واقع‌نمایی هاله‌ای رنگ‌باخته از حروف و اعداد فارسی است. فراوانی عناصر و فشردگی آ‌ن‌ها در این تابلو، به‌سامان شده و بدون آن‌که تقسیم‌بندی یا متقارن‌سازی انجام گرفته باشد، گرایش به آزادی به وضوح خودنمایی می‌کند؛ مشیری در چیزی که به آسانی ممکن بود تکرار تزیینی ایستایی از یک نقشمایه واحد از کار درآید، تنوع بی‌پایانی از موتیف‌ها را کشف می‌کند. این‌جا رنگ‌های تابلو در خطوطی افقی و عمودی، سازگاری غافلگیرکننده‌ای با لبه بوم دارند و این سطح ترک‌خورده، ژرفای احساسی و نوستالژیکی را فراهم می‌سازد. در سرتاسر این آشوب و حرکت دورانی متراکم حروف و اعداد، نیروی شگفت‌انگیزی احساس می‌شود که از تضاد فضاهای تیره و روشن مایه گرفته و تناسبی پایدار و سادگی بنیادینی را به ارمغان می‌آورد. در این نظم ساده، بخش‌های جداگانه نقوش با پژواک‌های رنگی به هم پیوند می‌خورند که این ساختار همگن در آثار مشیری، همواره کیفیتی رویایی از خاستگاه هنر در سرزمین‌های شرقی یادآوری می‌شود. در مجموعه «حروف و اعداد» مشیری با خلق جهانی شگفت‌انگیز، بیش از هر هنرمند معاصر خاورمیانه‌ای، مخاطب را به نظاره پیچیدگی لایه‌های پنهان فرهنگی غنی فرا می‌خواند.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 40 از فرهاد مشیری به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.