95 قاسم حاجی‌زاده (متولد 1326) سایر آثار
هشتمین حراج تهران حراج دی 1396
سایر آثار
  • نام هنرمند: قاسم حاجی‌زاده (متولد 1326)
نام اثر : پهلوان

امضاء: «GH.HAjiZADEH.2002» (پایین چپ)
رنگ روغن و اکریلیک روی بوم
130×195 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1381
-این اثر در اکتبر 2015 در حراج کریستیز دوبی ارائه شده است.


برآورد قیمت : 2000 - 1500 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 150,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : پهلوان

امضاء: «GH.HAjiZADEH.2002» (پایین چپ)
رنگ روغن و اکریلیک روی بوم
130×195 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1381
-این اثر در اکتبر 2015 در حراج کریستیز دوبی ارائه شده است.

درباره اثر

قاسم حاجی‌زاده یک نماینده شاخص پاپ‌آرت ایرانی است. او از دهه 1350 زمانی که اغلب هنرمندان مدرنیست ایران به سمت اشکال مختلفی از نقاشی انتزاعی گرایش داشتند، تصویرگری فیگوراتیو پاپ را به عنوان رویکرد اصلی در کارش پیش گرفت. آثار او حتی پس از چندین دهه زندگی در فرانسه، همچنان فضایی نوستالژیک دارند و با کنایه گاه توأم با طنز، خاطره جمعی و فرهنگ عامیانه ایرانیان را به تصویر می‌کشند. وی به بازسازی خاطرات خود از گذشته باشکوه خانواده‌ها، سیاستمداران و ورزشکاران – همانطور که در اثر حاضر دیده می‌شود – با سبکی عامیانه می‌پردازد.

این گرایش که در دهه پنجاه شمسی با نقاشی از روی عکس‌های خانوادگی دوران کودکی‌اش آغاز شده بود، بعدها به زبان شخصی حاجی‌زاده در نقاشی تبدیل شد و به تیپ‌های انسانی و شخصیت‌های تاریخی نیز گسترش پیدا کرد. او با اندک تغییری در عکس‌های آشنا، رنگ‌گذاری محدود، انتخاب برش‌های غیرعادی از عکس، جداسازی آشکار یا پنهان، جرح و تعدیل فضا و رابطه‌ها و ترکیب‌ها، به نوعی آشنایی‌زدایی دست می‌زند. خام‌دستی، طنزی پنهان و پیچیده و بداعت در دفرماسیون از ویژگی‌های کار اوست که در رویکرد هنر پاپ رایج است. مضمون بسیاری از آثارش جدیت مضحک آدم‌هایی است که جلوی دوربین عکاسی در نماهایی خیال‌انگیز خود را ثبت کرده‌اند.

در تابلوی پیش‌رو، رنگ‌های قرمز و سفید و سبز موی مد روز سوژه، یادآور پرچم ایران، نقش‌ونگار خالکوبی‌ها و جزییات شوخ‌طبعانه در چهره و اندامش، بیشتر از او چهره‌ای سرگرم‌کننده ساخته تا ورزشکاری قوی و رقابت‌جو. بازیگوشی و نمایش‌گری، همانطور که در این اثر دیده می‌شود، در کنار تاریخ، فرهنگ و سنت‌ها از ویژگی‌های آثار حاجی‌زاده است.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 95 از قاسم حاجی‌زاده به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.