49 محمدعلی ترقی­‌جاه (1389-1322) سایر آثار
سیزدهمین حراج تهران حراج دی 1399
سایر آثار
  • نام هنرمند: محمدعلی ترقی­‌جاه (1389-1322)
نام اثر : بدون عنوان

امضاء: «ترقی‌جاه 1379  M.A.Taraghijah 2000» (پایین چپ)
رنگ‌روغن روی بوم
80×60 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1379
پیشینه:
این اثر متعلق به یک مجموعه معتبر می‌باشد.


برآورد قیمت : 1600 - 1200 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 170,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون عنوان

امضاء: «ترقی‌جاه 1379  M.A.Taraghijah 2000» (پایین چپ)
رنگ‌روغن روی بوم
80×60 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1379
پیشینه:
این اثر متعلق به یک مجموعه معتبر می‌باشد.

درباره اثر

شیوه نقاشی محمدعلی ترقی‌جاه در روایت اسب‌های خلاصه و انتزاعی‌شده قابل توجه است. رویکرد خلاقانه او نسبت به استعاره‌های ادبی و الگوواره‌های مرتبط با هنر نگارگری ایرانی، نشان‌دهنده تلاش هنرمند برای ارایه افق‌هایی تازه از دغدغه‌های ذهن جست‌وجوگر و ایده‌پرداز اوست. او این کار را به واسطه‌ی رنگ‌ها و چشم‌اندازی نو و بدیع در گستره بوم انجام می‌دهد.

در اثر حاضر رویکرد ترقی‌جاه به گذشته و خاطرات اقلیم مادری‌اش، نشانی از سبکبالی و شاعرانگی و حضور همزمان و تجریدی اسب‌ها در جریان سیال فرهنگ تصویری ایران را به همراه دارد. به‌طوری که فرم، محتوا و زیبایی‌شناسی در کار نقاش یکسره در هم می‌آمیزد و حاصل آن، آفرینشی ظریف و هنرمندانه است که در عین سادگی متضمن تصویری انتزاعی از طبیعت است.

ترقی‌جاه در تابلوی پیش رو، به بیانی سهل و ممتنع در کار با نقش و رنگ دست یافته است. شناخت دقیق او از فرم‌ اسب‌ها، رنگ‌های گرم و درخشان، در پیچ و تاب نقشمایه‌های خیال‌انگیز، تجسمی رویایی از فضایی فارغ از زمان و مکان پدید می‌آورد. حرکت نگاه اسب‌های در هم فشرده در سمت راست تابلو، به سمت دیگر کادر، از برهم زدن تعادل ترکیب‌بندی جلوگیری می‌کند. ضربه‌قلم‌های رنگ‌های بنفش و صورتی و زرد در سمت چپ کادر فیگورهایی در دوردست را تداعی می‌کنند.

این نگاه حساس و طبیعت‌محور ترقی‌جاه در سایه اندیشه‌ورزی هنرمند و در شکل قوام‌یافته‌اش، با ایجاد تعلیقی عرفانی، شاعرانه و مبتنی بر سنت نگارگری ایرانی، صلح و آرامشی ماندگار را برای انسان امروزی به ارمغان می‌آورد.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 49 از محمدعلی ترقی­ جاه به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.