42 رضا درخشانی (متولد 1331) سایر آثار
دهمین حراج تهران حراج دی 1397
سایر آثار
  • نام هنرمند: رضا درخشانی (متولد 1331)
نام اثر : شکار خاموش آبی

امضاء: «REZA DERAKHSHANI R.D 2012 و امضای هنرمند» (پشت اثر)
رنگ روغن روی بوم
دولته‌ای، هر‌لت 188×167 سانتیمتر، در مجموع 376×167 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1391
پیشینه:
این اثر مستقیماً توسط هنرمند به صاحب فعلی واگذار شده است.


برآورد قیمت : 8,000 - 6,000 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 900,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : شکار خاموش آبی

امضاء: «REZA DERAKHSHANI R.D 2012 و امضای هنرمند» (پشت اثر)
رنگ روغن روی بوم
دولته‌ای، هر‌لت 188×167 سانتیمتر، در مجموع 376×167 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1391
پیشینه:
این اثر مستقیماً توسط هنرمند به صاحب فعلی واگذار شده است.

درباره اثر

یکی از مهم‌ترین سنت‌های تصویری کهن ایران از روزگار باستان تا به امروز، تصویر شکار درباریان و شاهزادگان و صحنه شکارگاه بوده که در انواع هنرها از فلزکاری و حجاری گرفته تا نگارگری و فرش بارها و بارها نمود یافته است. «شکار خاموش آبی» یکی از آثار شاخص درخشانی از سری معروف به «شکار»، تحت‌تأثیر همین مضمون شکل گرفته و به وضوح علاقه و دلبستگی هنرمند را به ریشه‌های هنری سرزمینش نشان می‌دهد.

درخشانی در این دوره با بیانی منحصربه‌فرد، سبک تکامل‌یافته خود را با رنگ‌گذاری‌های چشم‌نواز و تصاویر کش‌آمده به اوج شکوفایی رسانده است. سطح کار از نزدیک، برجستگی و حجمی از لایه‌های رنگ‌های درخشان دارد، آبی پرمایه در سطح وسیعی از پسزمینه تابلو، اسب‌های سفید و طلایی و لکه‌رنگ‌های قرمز، مشکی و سبز در کنار تحرک فیگورهای انسانی و حیوانات، شادابی خاصی را در فضای اثر متجلی می‌کند. وسعت دادن موضوع (سوژه) در کار درخشانی را می‌توان نوعی تحمیل تغییرات در شکل قلمداد کردکه تحت تأثیر تصویرگری رسانه‌های معاصر با گستره عریض پاناروما صورت پذیرفته است، اما او با کاربست بی‌کم و کاست شیوه تجربیاتش در آموزه‌های جهان شرق و بهره‌گیری از اصول نقاشی معاصر غربی، روح هنر شرق را برای غرب معاصر به ارمغان می‌آورد. ریتم در این تابلو عنصری ذاتی و تعیین‌کننده است که با ضرباهنگ قلم هنرمند و چیدمان پیوسته و متعادل فیگورها به تدریج بر سطح بوم شکل گرفته است. با این‌که سوژه کار درخشانی، برای مخاطب وی موضوعی آشناست، اما او پیوسته با مسایل تازه‌ای در تجسم و تعبیر در فضای نقاشی فیگوراتیو روبه‌رو می‌شود که چون حل می‌شوند، شگردی انتزاعی پیدا می‌کنند. پیکره‌های خرامان کش‌آمده در منظره فراخ و اعوجاج‌های رنگی در تابلوی پیش‌رو، نگاه خاص هنرمند معاصر را در مواجهه با سنت تصویرگری چندهزار ساله نشان می‌دهد. در عین حال درشت‌نمایی پیکره‌ها و رنگ‌های خیره‌کننده، ویژگی‌های سبکی درخشانی است که سال‌ها برای رسیدن به این نوع بیان تلاش کرده و امروز او را به هنرمندی پیشرو و در زمره شناخته‌شده‌ترین نقاشان بین‌المللی معاصر بدل کرده است.

فروش آثار رضا درخشانی در یک دهه اخیر با اقبال چشمگیری در بازار هنر بین‌المللی روبه‌رو بوده و نقاشی‌هایش در بسیاری از موزه‌ها و گالری‌های معتبر جهان به نمایش درآمده‌اند.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 42 از رضا درخشانی به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.