4 محمود زنده‌رودی (متولد1322) سایر آثار
چهاردهمین حراج تهران حراج مرداد 1400
سایر آثار
  • نام هنرمند: محمود زنده‌رودی (متولد1322)
نام اثر : بدون‌عنوان از مجموعه کرامت انسانی

امضاء: «Zende 2014 و مهر هنرمند» (پایین چپ)
ترکیب مواد روی بوم
200×151 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1393


برآورد قیمت : 4000 - 3000 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 1,100,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون‌عنوان از مجموعه کرامت انسانی

امضاء: «Zende 2014 و مهر هنرمند» (پایین چپ)
ترکیب مواد روی بوم
200×151 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1393

درباره اثر

محمود زنده‌رودی از چهره‌های شاخص در زمینه نقاشیخط معاصر و هنرمندی پرکار در چند دهه اخیر است. آثار زنده‌رودی بیانگر جست‌وجویی فنی و هنرمندانه در به‌کارگیری عنصر خط فارسی در گستره نقاشی مدرنیستی است. زنده‌رودی علاوه بر مطالعه انواع سبک‌های متداول پیشین در عرصه نقاشیخط (روش‌های سنتی و تجربیات نوگرای جنبش سقاخانه) رویکردی روزآمد نسبت به کلاژ با بهره‌گیری از مواد دورریختنی و کاغذهای بازیافتی روزنامه‌ها و مجلات، با توجه به جنبه‌های زیست‌محیطی در شیوه کار خود دارد.

این رویکرد در تابلوی پیش‌رو نیز به صورتی هوشمندانه بعدی تازه را به خط افزوده که در فرم صوری آن نیز کارکردی جدید بدان بخشیده است. در این‌جا نوشته‌های برجسته چندلایه با ایجاد بافتاری منسجم و درهم‌تنیده، به نگره‌ای تزیینی با فرمی رمزگونه بدل شده‌اند که ظاهری شگفت‌انگیز را به امکانات بیانی می‌افزاید. در این میان انتخاب رنگ فیروزه‌ای و پوششی زنگارمانند، رهیافتی از فرهنگی کهن و گذشت تاریخ را پیش روی بیننده معنا می‌کند.

در اثر حاضر ستون‌بندی‌های متشکل از انواع حروف نستعلیق فارسی و خط تحریری لاتین، مصرع معروف «بنی‌آدم اعضای یک پیکرند» از استاد سخن سعدی به سه زبان فارسی، انگلیسی و فرانسه در چیدمانی مواج و پیوسته ارایه شده است. لازم ذکر است، اثر حاضر به همراه ۲۹ تابلوی دیگر (با مضمونی مشابه) در نمایشگاهی با عنوان «کرامت انسانی» در سال ۲۰۱۴ در محل سازمان ملل متحد به نمایش درآمد و اعتباری جهانی برای این هنرمند به ارمغان آورد.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 4 از محمود زنده‌رودی به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.