83 کوروش شیشه گران (متولد 1324) سایر آثار
هشتمین حراج تهران حراج دی 1396
سایر آثار
  • نام هنرمند: کوروش شیشه گران (متولد 1324)
نام اثر : پرتره

امضاء: «شیشه‌گران 96 KOOROSH» (پایین چپ)
اکریلیک روی بوم
140×200 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1396


برآورد قیمت : 4000 - 3000 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 320,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : پرتره

امضاء: «شیشه‌گران 96 KOOROSH» (پایین چپ)
اکریلیک روی بوم
140×200 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1396

درباره اثر

آثار کوروش شیشه‌گران به طور مشخص با محوریت بازشناسی ویژگی‌های گرافیکی و بصری خطوط نواری و فیگورهای گره‌خورده شکل گرفته است. هنرمند به دنبال خلق فضایی انتزاعی و بازسازی جهانی معلق و هبوطی معناگریز است.

آثار شیشه‌گران از دهه هشتاد مصداق بارزی از نوعی بی‌پایانی و تجسمی از فضای بی‌سامان و درهم‌پیچیده جهان پیرامونش است. جهانی که هنرمند پیش روی مخاطب می‌گذارد، یادآور فرم قوام‌نیافته‌ای از اسطوره آفرینش در زمان بی‌شکلی و پیچیدگی ابتدایی خود است که پرده‌ای ناگاه از آن کنار زده شده و تقابل فضاهای مثبت و منفی در آن بیش از همه خودنمایی می‌کند.

در این اثر ممتاز، شیشه‌گران در پی تأکید بر روایتی از سرگردانی و گره‌خوردگی ذهن انسان معاصر است. او در عین حال تلاش می‌کند تا لحظه‌ای نامانا از دغدغه‌های خود را نیز به تصویر بکشد.

با این همه شیشه‌گران در این اثر خاص، آگاهانه گزاره‌هایی از پیش‌تعیین‌شده‌ را با روایتی معنادار از لایه‌های عمیق اسطوره‌وار در ترکیب‌بندی‌ پرتره‌مانند پیوند زده است. به همین خاطر پریشانی و در هم ریختگی در نظم موجود در کارهای شیشه‌گران ما را تا درک بی‌نظمی جهانی بی‌پایان جلو می‌برند. او در کاربست خطوط ‌باصلابتش همچون یک معمار باسلیقه، شاکله‌ای دقیق، هندسی و باشکوه را پایه‌ریزی کرده و به شکل زیبایی به نمایش می‌گذارد.

کوروش شیشه‌گران طی سال های 1361 و 1362، طرح‌های کوچکی را روی کاغذها و مقواهای باطله و یا روی روزنامه می‌کشید. تعدادی از این طرح‌های اغلب انتزاعی، امروز در دسترس هستند. ابعاد بزرگ‌ترین نمونه‌های این کارهای کوچک به پانزده سانتی‌متر نمی‌رسند. شالوده بسیاری از این طرح‌ها، خط‌خطی‌هایی تجریدی است. این سطوح تخت و رنگی که با ماژیک پر شده‌اند، در اغلب آنها دیده و تمامی رنگ‌ها به سه رنگ مشکی و قرمز و آبی خلاصه می‌شوند. وی بعدها روی برخی از همین طرح‌های کوچک با گواش، دوباره نقاشی کرد که ظاهری زیباتر به خود بگیرند.

این طرح‌ها، هسته اولیه فرم و ترکیب بندی بوم‌های هنرمند را طی دهه‌های بعدی شکل دادند. پس از حدود 35 سال، کوروش شیشه‌گران یکی از این طرح ها را با تلاش در وفاداری به نسخه اصلی، روی بوم، دوباره اجرا کرده است تا خاطره این آثار بسیار کوچک را زنده کند. این نقاشی‌های کوچک، یادگار دورانی سخت برای هنرمند هستند که دستمایه تعدادی از کارهای امروزی او شده‌اند.

فروش موفق آثار این هنرمند در یک دهه اخیر در بازار هنر ایران و خاورمیانه باعث شده تا آثار کوروش شیشه‌گران، امروزه در معتبرترین موزه‌ها و مجموعه‌های هنری جهان نگهداری شود و علاوه بر حراج تهران، هر ساله در حراج‌های کریستیز و ساتبیز حضور پررنگی داشته باشد.

 

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 83 از کوروش شیشه گران به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.