63 کوروش شیشه‌گران (متولد 1324) سایر آثار
بیستمین حراج تهران حراج تیر 1403
سایر آثار
  • نام هنرمند: کوروش شیشه‌گران (متولد 1324)
نام اثر : بدون‌عنوان
امضا: «شیشه‌گران 99 KOOROSH» (پایین چپ)
اکریلیک روی تخته
90×129 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1399

برآورد قیمت : 6 - 5 میلیارد تومان

رقم برنده مزایده: 5,000,000,000 تومان

رقم نهایی فروش: 5,500,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون‌عنوان امضا: «شیشه‌گران 99 KOOROSH» (پایین چپ) اکریلیک روی تخته 90×129 سانتیمتر تاریخ اثر: 1399

درباره اثر

کنش خط‌خطي کردن، به مثابه یک رفتار غريزي برای تخلیه احساسات جوشان، به نخستين تجربه‌های نقاشانه انسان‌ها و شايد کودکانه‌ترين تصور از نقاشي باز مي‌گردد. این رفتار فرایندی است درونی که به صورت نقاشي‌ خطوط مواج و بی‌پایان بر پهنه کاغذ بازتاب مي‌یابد. کوروش شيشه‌گران، در پايدارترين دوره هنري‌اش، اين تجربه ديرين بشري را موضوع آثارش قرار مي‌دهد؛ نقاشي‌هايي آکنده از خطوطي بي‌قرار که بدون توجه به نقطه آغاز و فرجام خود، عنان‌گسیخته حرکت کرده و فضاهايي گرافیکی، در ميانه پيچش‌هاي خود پديد مي‌آورند. آن‌چه که بیش از تصویر شکلی یا انتزاعی بر گستره تابلو سیطره دارد، حرکت سیال خطوطی است نرم و منحنی، سرشار از انرژی و پويايی که اکنون به یک برند معروف در هنر معاصر ایران تبدیل شده‌اند.

آثار کوروش شیشه‌گران به طور مشخص با محوریت بازشناسی ویژگی‌های گرافیکی و بصری خطوط نواری و فیگورهای گره‌خورده شکل گرفته است. هنرمند به دنبال خلق فضایی انتزاعی و بازسازی جهانی معلق و هبوطی معناگریز است. با این وجود گاه اشیا و یا چهره‌هایی به وضوح رخ می‌نمایند. رویکرد هنرمند در به تصویر کشیدن این موضوعات عینی نیز به همان شکل تصاویر انتزاعی او هستند. گویی اشیا و فیگورها نیز بهانه‌ای برای جست‌وجو در ارزش‌های فرم و رنگ است.

در این اثر شیشه‌گران در پی تأکید بر ارزش‌های بصری خطوط است. او به وضوح شکل یک گلدان گل را با همان خطوط که این‌بار با ضربه‌قلم‌های پهن رنگین شکل گرفته‌اند، در شکلی ساده و سرراست و گرافیکی ترسیم کرده است. بیننده با طبیعت‌بیجانی روبه‌روست که اصراری بر نمادگرایی یا بیان احساسی ندارد. شیشه‌گران معتقد است: «هیچ شیء بی‌جانی وجود ندارد و نهاد همه اشیا و کیهان، درست همچون نهاد انسان‌ها ناآرام است».

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 63 از کوروش شیشه‌گران به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.