62 جعفر روحبخش (1375-1319) سایر آثار
هفتمین حراج تهران حراج تیر 1396
سایر آثار
  • نام هنرمند: جعفر روحبخش (1375-1319)
نام اثر : بدون عنوان

امضاء: «روحبخش 48» (پایین وسط)
رنگ روغن روی بوم
60×90 سانتی متر
تاریخ اثر: 1348


برآورد قیمت : 1,200-800 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 70,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون عنوان

امضاء: «روحبخش 48» (پایین وسط)
رنگ روغن روی بوم
60×90 سانتی متر
تاریخ اثر: 1348

درباره اثر

آثار روحبخش را مي‌توان پلي ميان شیوه نقاشي سقاخانه و اسلوب هنر انتزاعي – از شرق باستاني تا غرب مدرن- قلمداد كرد. تجربه او از هنر سنتي و اصيل ايراني، به كارهاي انتزاعي وی نيز رنگ‌وبوي ايراني مي‌بخشد. به عقيده او رسيدن به نوعي زيبايي كه از نظر تكنيك و هماهنگي با تحولات سبكي تا آن حد موفق باشد و بتواند بيننده امروزي را اينچنين برانگيخته كند، مي‌تواند آفرينش هنري باشد. شايد چيزي كه او را از ديگر هنرمندان هم دوره‌اش متمايز مي‌كند، جسارت او در تأثيرپذيري از همه چيز و همه كس، و مغلوب نشدن در عين پختگي است.

جعفر روحبخش در جواني از شاگردان حسين بهزاد بود و آشنايي‌اش با هنر سنتي ايران و نگارگری تأثير بسزايي بر فعاليت‌هاي هنري او در تمام دوران عمرش گذاشت. در اوايل دهه ٥٠ براي تكميل تجربيات هنري‌اش به فرانسه رفت و در آنجا نيز آثارش مورد استقبال بسياري از هنرمندان قرار گرفت. وی در این سفر با آثار هنرمندان بزرگي چون خوان ميرو، مارك شاگال و ژرژ براك آشنا شد و به كارهايي چون حجاري، چاپ دستي و گراورسازي نيز پرداخت.

اثر حاضر در سال ١٣٤٨ خلق شده، درست در زمانی که روحبخش شيفتگي عجيبي به كار با تكنيك ويتراي نشان داد و جاذبه خط‌هاي مينياتوري او را به سمت خود كشاند. برخي معتقدند سقاخانه‌اي بودن آثار روحبخش ناشي از استفاده او از خطوط ريز عربي و فارسي است كه به خلاقانه‌ترين شيوه ممكن آنها را به نقاشي تبديل مي‌كرد و بر بوم مي‌نشاند. با این حال اثر حاضر تجربه‌ای کاملاً متفاوت با دیگر آثار روحبخش است. در اثر حاضر توجه ویژه به متریال و ایجاد بافتی ضخیم بر بوم نقاشی، تجربه‌ای است که روحبخش در آثار متأخرش دیگر تکرار نمی‌کند. رنگ‌های زرد و اخرایی با حرکت‌های مواج و سیال برخوردی با فاصله، با هنرهای ایرانی است و اثر را به یک نقاشی کاملاً انتزاعی بیشتر نزدیک می‌کند.

روحبخش با استفاده از رنگ‌های يكدست و خنثي در كارهايش توانست به نقشه‌هاي عجيبي دست يابد. او نقش را از متن اثر در مي‌آورد و حجمي قابل لمس به آن مي‌دهد، و از دل همين برجستگي و تيرگي و روشني است كه هستي و نيستي در فضاي مثبت و منفي اثر جريان مي‌يابد و از دل پيچ‌وتاب‌ها با مخاطب سخن مي‌گويد.

آثار جعفر روحبخش بارها در حراج‌های بین‌المللی و به‌ویژه حراج کریستیز دوبی ارائه و به فروش رسیده و جایگاهی مهم در مارکت هنر ایران را کسب کرده‌اند.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 62 از جعفر روح بخش به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.