71 جعفر روح‌بخش (1375-1319) سایر آثار
یازدهمین حراج تهران حراج تیر 1398
سایر آثار
  • نام هنرمند: جعفر روح‌بخش (1375-1319)
نام اثر : بدون عنوان

امضا: «روح بخش RouHBAKHSH» (پایین چپ)
ترکیب مواد روی بوم
60×80 سانتیمتر
تاریخ اثر: دهه 1350
پیشینه:
این اثر متعلق به یک مجموعه معتبر می‌باشد.


برآورد قیمت : 3,000 - 2,000 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 200,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون عنوان

امضا: «روح بخش RouHBAKHSH» (پایین چپ)
ترکیب مواد روی بوم
60×80 سانتیمتر
تاریخ اثر: دهه 1350
پیشینه:
این اثر متعلق به یک مجموعه معتبر می‌باشد.

درباره اثر

جعفر روح‌بخش همچون بسیاری از نقاشان نوگرای ایران هنرمندی نوسنت‌گرا بود که به بازخوانی و بهره‌گیری هنر گذشته ایران پرداخت. او در طول چند دهه فعالیت بی‌وقفه هنری، همواره در پی ارائه تفسیری از انگاره‌های بومی و بازگشت به گذشته برای دستیابی به یک چارچوب تلفیقی و انطباقی نوین به ویژه در ساختار بصری هنرهای ایران بود. به همین جهت آثار فراوانی را مبتنی بر استمرار هنر بومی و با استفاده از پلان‌بندی و ازدحام لایه‌ها و لکه‌های رنگارنگ خلق کرد. همین موجب ایجاد عمق و فضاسازی خاصی در نقاشی‌هایش می‌شد. از اواخر دهه پنجاه، روح‌بخش در نقاشی‌هایش به زبانی کاملاً شخصی دست یافت و کم‌کم از نگاه سنتی فاصله گرفت و به تجربه‌های نو پرداخت.

اثر حاضر نمونه‌ای ممتاز از بازخوانی مفهوم همزیستی گزاره‌های ‌آشنای سنتی و محلی ایران با رویکردی انتزاعی و مدرن است. مدرنیسمی که روح‌بخش در این‌جا در جست‌وجوی آن است، در امتداد سنت هنری شرق و بر اساس تفسیری خاص از فرمالیسم به وجود آمده است. تلاش هنرمند برای ساختن روایتی نمادین و در عین حال دکوراتیو از نگره تزئینی به خوبی در این اثر به ثمر نشسته است.

روح‌بخش در این تابلو بی‌آن‌که همچون برخی دیگر از آثارش به نشانه‌های تاریخی و فرهنگی مشخص یا نقشمایه‌های پرنده و گل بپردازد، با لایه‌های رنگی متعدد و نوع پلان‌بندی، تصویری پدید آورده که علاوه بر این‌که به انتزاع کامل رسیده، همچنین یادآور قالی‌ها، دستبافته‌ها و معماری ایرانی است. این احساس به ویژه با به‌کارگیری رنگمایه‌های خاکی و قهوه‌ای تشدید می‌شود. استفاده از رنگ طلایی با شعاع‌های درخشان، یادآور خورشیدی است که در بالای کادر جای گرفته است.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 71 از جعفر روح‌بخش به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.