75 جعفر روح‌بخش (1375-1319) سایر آثار
نهمین حراج تهران حراج تیر 1397
سایر آثار
  • نام هنرمند: جعفر روح‌بخش (1375-1319)
نام اثر : بدون عنوان

امضا: «روح‌بخش 1367» (پایین چپ)
ترکیب مواد روی بوم
80×99 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1367
پیشینه:
اثر حاضر توسط صاحب فعلی مستقیما از خانواده هنرمند خریداری شده است.


برآورد قیمت : 900 - 700 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 85,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون عنوان

امضا: «روح‌بخش 1367» (پایین چپ)
ترکیب مواد روی بوم
80×99 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1367
پیشینه:
اثر حاضر توسط صاحب فعلی مستقیما از خانواده هنرمند خریداری شده است.

درباره اثر

آثار روح‌بخش را می‌توان پلی میان شیوه نقاشی سقاخانه و اسلوب هنر انتزاعی – از شرق باستانی تا غرب مدرن- قلمداد کرد. تجربه او از هنر سنتی و اصیل ایرانی، به کارهای انتزاعی وی نیز رنگ‌وبوی ایرانی می‌بخشد. به عقیده او رسیدن به نوعی زیبایی که از نظر تکنیک و هماهنگی با تحولات سبکی تا آن حد موفق باشد و بتواند بیننده امروزی را اینچنین برانگیخته کند، می‌تواند آفرینش هنری باشد. شاید چیزی که او را از دیگر هنرمندان هم‌دوره‌اش متمایز می‌کند، جسارت او در تأثیرپذیری از همه چیز و همه کس و مغلوب نشدن در عین پختگی است.

جعفر روح‌بخش در جوانی از شاگردان حسین بهزاد بود و آشنایی‌اش با هنر سنتی ایران و نگارگری تأثیر بسزایی بر فعالیت‌های هنری او در تمام دوران عمرش گذاشت. در اوایل دهه ٥٠ برای تکمیل تجربیات هنری‌اش به فرانسه رفت و در آنجا نیز آثارش مورد استقبال بسیاری از هنرمندان قرار گرفت. وی در این سفر با آثار هنرمندان بزرگی چون خوان میرو، مارک شاگال و ژرژ براک آشنا شد و به کارهایی چون حجاری، چاپ دستی و گراورسازی نیز پرداخت.

اثر حاضر در زمان پختگی هنرمند و همان هنگام که با آثار تزیینی‌اش منسوب به «سقاخانه» شناخته می‌شود کار شده است. برخی معتقدند سقاخانه‌ای بودن آثار روح‌بخش ناشی از استفاده او از خطوط و نقشمایه‌های ظریفی است که به خلاقانه‌ترین شیوه ممکن آن‌ها را به نقاشی تبدیل می‌کرد و بر بوم می‌نشاند. با این حال اثر حاضر تجربه‌ای کاملاً متفاوت با دیگر آثار روح‌بخش است. در اثر حاضر توجه ویژه به متریال و ایجاد بافتی ضخیم بر بوم نقاشی، تجربه‌ای است که روح‌بخش به ندرت در آثارش به کار می‌گرفت. رنگ‌های زرد و قهوه‌ای و سبز با حرکت‌های مواج و منظم برخوردی با فاصله، با هنرهای ایرانی است و اثر را به یک نقاشی کاملاً انتزاعی بیشتر نزدیک می‌کند.

روح‌بخش با استفاده از رنگ‌های یکدست و خنثی در کارهایش توانست به نقشه‌های عجیبی دست یابد. او نقش را از متن اثر در می‌آورد و حجمی قابل لمس به آن می‌دهد و از دل همین برجستگی و تیرگی و روشنی است که هستی و نیستی در فضای مثبت و منفی اثر جریان می‌یابد و از دل پیچ‌وتاب‌ها با مخاطب سخن می‌گوید.

آثار جعفر روح‌بخش بارها در حراج‌های بین‌المللی و به‌ویژه حراج کریستیز دوبی ارایه و به فروش رسیده و جایگاهی مهم در مارکت هنر ایران را کسب کرده‌اند.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 75 از جعفر روح‌بخش به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.