76 بهجت صدر (1388-1303) سایر آثار
نهمین حراج تهران حراج تیر 1397
سایر آثار
  • نام هنرمند: بهجت صدر (1388-1303)
نام اثر : بدون عنوان

امضاء: «SADR» (پایین چپ)
ترکیب‌مواد روی بوم
98×58 سانتی‌متر
تاریخ اثر: حدود دهه 1340
-اثر حاضر در چند بخش سوراخ و از پشت مرمت شده است.
پیشینه:
این اثر متعلق به مجموعه زنده یاد دکتر مفرح می باشد.


برآورد قیمت : 3000 - 2000 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 200,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون عنوان

امضاء: «SADR» (پایین چپ)
ترکیب‌مواد روی بوم
98×58 سانتی‌متر
تاریخ اثر: حدود دهه 1340
-اثر حاضر در چند بخش سوراخ و از پشت مرمت شده است.
پیشینه:
این اثر متعلق به مجموعه زنده یاد دکتر مفرح می باشد.

درباره اثر

آثار بهجت صدر به ویژه در دهه 1340 از سوی منتقدان بین‌المللی مورد ستایش قرار می‌گرفت و با آثار جنبش هنر بی‌شکل[1] سنجیده می‌شد. در این دوره نقاش، رنگ سیاه که شاخصه آثار اوست را با حرکت‌های قاطع و سریع قلم بر سطح بوم می‌لغزاند.

اثر حاضر یکی از نمونه‌های شاخص نقاشی‌های بهجت صدر در این دوره است. نقاش، با برداشتن حجم غلیظ و بافت‌دار سیاه از زمینه‌ای تیره که ریزدانه‌های سبک با برهم زدن یکنواختی‌اش عمق زنده‌ای بدان بخشیده است، طرح‌ها و نقش‌هایی را پدید آورده که سرشار از ضرباهنگی غنی هستند. خطوط پهن نقش‌بسته بر زمینه تابلو به پوست مار شباهت دارند و در عین حال شکل خلیج و دریاچه را تداعی می‌کنند که با زوایای راست یا منحنی بریده شده‌اند. نگاه بیننده در تمامی زوایای تابلو سیر می‌کند و سطوح قرمز رنگ ظریفی که از لابه‌لای سیاهی‌ها بیرون زده به خون گرمی می‌ماند که از تن زمین می‌جوشد. ضربه‌قلم‌های نقاش از پررنگی به کمرنگی حرکت می‌کند و سیاهی‌های غلیظ و رقیق چنان تضادی را پدید می‌آورند که گویی رنگی در تیرگی شب دوانده شده و یا خطی صاعقه‌وار از بالا به پایین اسلیمی‌وار حرکت کرده است. این بافت درهم‌پیچیده و سخت به ردپای عبور امواج بر ساحل شنی پس از جذر و مد شباهت دارد.

بهجت صدر علاوه بر تأثیرگذاری بر جریان هنر نوگرای ایران، جایگاه قابل توجهی در آموزش و تربیت نسلی از هنرمندان ایرانی دارد. وی در دهه 1350 برای سالیانی مدیر گروه تجسمی دانشکده هنرهای زیبای تهران بود و تا پایان این دهه به تدریس در این دانشکده اشتغال داشت.

[1] .Art Informal

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 76 از بهجت صدر به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.