10 عبدالرضا دریابیگی (1391 – 1309) سایر آثار
بیستمین حراج تهران حراج تیر 1403
سایر آثار
  • نام هنرمند: عبدالرضا دریابیگی (1391 – 1309)
نام اثر : بدون‌عنوان
امضا: «دریابیگیDaryabeigi 68» (پایین راست)
رنگ‌روغن روی بوم
115×75 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1347

برآورد قیمت : 1.5 - 1 میلیارد تومان

رقم برنده مزایده: 1,000,000,000 تومان

رقم نهایی فروش: 1,100,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون‌عنوان امضا: «دریابیگیDaryabeigi 68» (پایین راست) رنگ‌روغن روی بوم 115×75 سانتیمتر تاریخ اثر: 1347

درباره اثر

عبدالرضا دریابیگی، از نسل دوم نقاشان نوگرای ایران و فارغ‌التحصیل از دانشگاه تهران، همواره در ارتقای سطح فرهنگ عمومی تلاش داشت؛ از آن جمله: تأسیس گالری «مس» (۱۳۳۳) که از اولین گالری‌های هنر مدرن در ایران بود.

عبدالرضا دریابیگی، در آثارش، پیوسته طبیعتی ابتدایی ــ ابتدای طبیعت ــ همراه با منظری وسیع و بی‌کران، در عین و حینِ کمینه‌گرایی و فاقد المان‌های مضاف و مضاعف را، با مهارت و مهابت، پرداخته است که این طبیعت، هم‌چنین سویی به انتزاع را نما و نمایش می‌دهد؛ و این رفتار، آثار عبدالرضا دریابیگی را منحصر و امضاء می‌کند.

آثار او، آرایشی از آرامشی بی‌انتها را همراه قرابتی شاعرانه، فرم و محتوا می‌دهند و این، رفتاری عارفانه و ماورایی است که محصول ذهن سرشار از حس‌هایی هندسی است؛ آن‌چنان که خود می‌گوید: «اشکالِ معمارانه فضایی».

مناظر ذهن مدرن شرقی / شرق مدرن، جایگاه نوعی از اندیشه و سلوک بوده و هست که در وجه و وجهه تجسمی، آثار عبدالرضا دریابیگی، در مسیر معرف‌شناسانه‌شان، تداومی منطقی را اخذ و بازنمایی کرده‌اند: آثار او، از خط به قوس و آن‌گاه به منحنی سیر کرده‌اند و این، تکامل یک ذهن هندسه‌مند و عارفانه است که زیبایی‌شناسانه، هستن و شدن را تصور و تصویر ساخته است.

اثر حاضر از غیرقابل دسترس‌ترین دوره و آثار عبدالرضا دریابیگی است‌ که برخلاف معمول آثار او افق، بی‌نهایت را تصویر نمی‌سازد. این‌جا عمق، جایگزین شده و تا مرکز بوم سقوط می‌کند و تفسیری کهکشانی و بی‌انتها را، همراه کم‌ترین المان‌ها و رنگ‌هایی محدود، نمایش می‌دهد.

در این سال‌ها، آثار عبدالرضا دریابیگی، بیشتر دیده و شناخته شده‌اند و تداوم فروش آثار این هنرمند، نشان از جایگاه ویژه او در هنر مدرن ایران دارد و ارتقای سطح فرهنگی عمومی، آن‌چه عبدالرضا دریابیگی خواسته بود.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 10 از عبدالرضا دریابیگی به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.