66 صداقت جباری (متولد 1340) سایر آثار
هشتمین حراج تهران حراج دی 1396
سایر آثار
  • نام هنرمند: صداقت جباری (متولد 1340)
نام اثر : بدون عنوان

امضاء: «صداقت جباری 1390» (پایین چپ)
ترکیب مواد روی بوم
198×150 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1390


برآورد قیمت : 1500 - 1000 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 130,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون عنوان

امضاء: «صداقت جباری 1390» (پایین چپ)
ترکیب مواد روی بوم
198×150 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1390

درباره اثر

صداقت جباری یکی از موفق‌ترین تجربه‌ها در خلق نقاشی آبستره مدرن با استفاده از عناصر خطی و خوشنویسی فارسی را رقم زده است. او با تسلط بر خوشنویسی در مقام استادی و نیز تحصیلات عالی در رشته گرافیک به خوبی توانسته نقاشی‌هایی انتزاعی با ترکیب تصویری فوق‌العاده و کاربست استادانه ضربه‌قلم‌های قدرتمند و بی‌مهابا خلق کند. تسلط او بر رنگ، به ویژه رنگ‌های تخت چون طلایی و ترکیب فام‌های نزدیک به یکدیگر از دیگر ویژگی‌های نقاشی‌های جباری است.

حروف در آثار این هنرمند، عناصری بصری هستند که هدفشان ارائه ترکیب‌بندی نقاشانه و خلق تعاملی میان فضاهای مثبت و منفی است. حاصل کار او بیشتر یک نقاشی آبستره متشکل از عناصر نوشتاری است تا هر چیزی که به خط، متن و کلمات معنادار مربوط شود.

در اثر حاضر نیز جباری با به‌کارگیری رنگ طلایی بر زمینه‌ای تیره، به حروف و کلماتی که مانند سنت سیاه‌مشق روی هم و در هم تنیده نوشته شده‌اند، شکلی برجسته داده است. ریتم پویا و پرتحرک حروف با خطوط منحنی و مواج، فضایی سیال در تابلو پدید آورده، گویی کسی ذکر می‌گوید و صداهای مبهم در هم می‌رود؛ حاصل کار، اثری شورانگیز و با کیفیت زیبایی‌شناختی خیره‌کننده است.

نقاشیخط جباری ماندگاری خود را مرهون استفاده از نیروهای کلان رنگ و شکل حروف است. نگاه او به نقطه‌گذاری و موتیف‌های کوچکی است که شکل‌های پیوسته بزرگ را می‌شکنند، همانند ناظر منفعلی که از آشفتگی ناشی از وقوعی نامنتظر به وجد می‌آید. اثر حاضر بدعتی است میان سنتی مقدس با چارچوب‌هایی از پیش‌تعیین‌شده و دست و پاگیر، و تجربه اندیشه‌ورزی در کار نقاشی با خط. ماحصل این بدعت اثری است انتزاعی که در عین وابستگی به حافظه تاریخی یک ملت، روایتی آهنگین از تلاطم خط و رنگ در روزگار معاصر را پیش روی بیننده می‌گذارد.

صداقت جباری هنرمندی شناخته شده است که علاوه برکسب مقام اول چهارمین دوسالانه بین‌المللی خوشنویسی جهان اسلام در سال 1998 در ترکیه، در مارکت هنر جهان نیز توانسته اقبال شایسته‌ای پیدا کند. اثری از این هنرمند در حراج کریستیز دوبی در اکتبر 2007، به رقم 000/433 دلار به فروش رسیده است.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 66 از صداقت جباری به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.