85 صداقت جباری (متولد 1340) سایر آثار
هفدهمین حراج تهران حراج تیر 1402
سایر آثار
  • نام هنرمند: صداقت جباری (متولد 1340)
نام اثر : بدون‌عنوان

امضاء: «صداقت جباری 1401» (پایین چپ)
ترکیب‌مواد روی بوم
198×150 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1401


برآورد قیمت : 15000 - 10000 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 1,100,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون‌عنوان

امضاء: «صداقت جباری 1401» (پایین چپ)
ترکیب‌مواد روی بوم
198×150 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1401

درباره اثر

صداقت جباری شناخت و مهارت دقیقی در خوشنویسی ایرانی، به‌ویژه خطوط نستعلیق و ثلث دارد، اما به‌واسطه سال‌ها مطالعه در زمینه گرافیک، در ترکیب عناصر تابلوهایش درکی متفاوت نسبت به فرم حروف و کلمات پیدا کرده و به خصوص در استفاده استادانه از رنگ‌های نزدیک به‌هم غریزه‌ای خطاناپذیر دارد.

در همین راستا و با بررسی روند تحولات تصویری در نقاشیخط‌های جباری در دو دهه اخیر، آثار او به تدریج و از خلال تجربه‌های عملی و نظری مرتبط با خوشنویسی ایرانی در آثار متأخر وارد مرحله نوینی می‌شود که نمونه حاضر از جمله دستاوردهای ممتاز همین رویکرد به حساب می‌آید.

او در این مجموعه از آثارش تمایل به بزرگ‌نویسی و استفاده از کنتراست فرم کلمات در پیوند با انواع طیف‌های رنگ قهوه‌ای و طلایی در تقابل با رنگ مشکی دارد. در کار او نوشتار به مثابه نشانه‌هایی از معنای اصلی‌شان جدا و در نظام معنایی تازه‌ای به خاستگاه ترکیب‌های انتزاعی تبدیل می‌شوند که این ساختارشکنی در آثارش را می‌توان از منظر هنر پست‌مدرن نیز مورد بررسی قرار داد. در اثر حاضر هنرمند با حذف کلمات و نوشتار قابل خوانش، فرم‌هایی آزاد و رها از حروف و کلمات را با ضرباهنگی جسورانه در اندازه قلم و سطوح مختلف رنگی، لایه‌لایه روی هم آورده است. هم‌پوشانی و تقاطع فرم‌ها، تلاش می‌کند تا ارجاعی به شکل تکامل‌یافته و ساختار سیاه‌مشق داشته باشد، اما با گرایش بیشتر به انتزاع، تحول مهمی در زبان بصری رخ داده است.

این اثر شالوده‌ای از تحولات زبانی نو در کار هنرمندان نسل دوم نقاشیخط است که با دغدغه یافتن مسیری تازه و شخصی، در جست‌وجوی راهی برای به تصویر کشیدن مؤلفه‌های اصیل با اقتباس از مهارت‌های سنت خوشنویسی ایرانی ولی با رویکردی معاصر هستند.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 85 از صداقت جباری به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.