80 صداقت جباری (1340) سایر آثار
سومین حراج تهران حراج خرداد 1393
سایر آثار
  • نام هنرمند: صداقت جباری (1340)
نام اثر : از مجموعه راز نهان

امضاء: «صداقت جباری 1392» (پایین چپ)
رنگ روغن روی بوم
200 × 150 سانتی متر
تاریخ اثر: 1392


برآورد قیمت : 1,500 - 1,000 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 220,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : از مجموعه راز نهان

امضاء: «صداقت جباری 1392» (پایین چپ)
رنگ روغن روی بوم
200 × 150 سانتی متر
تاریخ اثر: 1392

درباره اثر

جباري در اين اثر، تعهد به چارچوب هندسي كادر را جانشين تمام نظم‌هايي كرده كه كوشيده از آنها بگريزد. هر چند در این اثر مشترکات ظاهری زیادی با کتیبه¬های اسلامی به چشم می¬خورد اما نوع موازنه¬ سیاهی و سفیدی، و توزیع قوت و ضعف به آنچه در آن آثار دیده می¬شود شباهت اندکی دارد. هنرمند، عمداً از وجاهت آهنگین «کتیبه» خروج کرده است.
حروف از روي هم عبور مي‌كنند اما يكديگر را نمي¬پوشانند. برخي¬شان به‌ناگاه تكه مي¬شوند و در يك محيط شلوغ به حيات منفرد و تنهاي خود ادامه مي¬دهند. در واقع همزيستي آنها عبارت از نوعي مجاورت غيرهمدلانه است. انگاركه قرار بوده تصويري از جهان معاصر و روابط حاكم بر آن را ترسيم كنند.
زمينه اثر متشكل از مايه‌های¬ رنگي است كه فضای اثر را فراگرفته‌اند. البته جباری به همنشینی طیف قهوه‌ای خاکستری و قهوه‌ای- آبی، خصوصاً با حضور فیروزه¬ای علاقه ویژه¬ای دارد، اما حضور رنگ گرم قرمز و سبز‌های پتینه‌ای در این اثر قدمت کتیبه‌های خطی را در کتنراست رنگی معاصر به‌خوبی به تصویر کشیده‌اند. به طور كلي گرايش غالب، در نقاشي-خط¬هاي جباري به طرف رنگ¬هاي سرد و خاموش است. اما در برخي آثارش حضور گهگاهيِ رنگ¬هاي تند و گرم به شكلي گزيده ديده شده است.  قرمزی که در جاي جاي اين اثر پراکنده شده ماهيتي گرما بخش، بي¬مخاطره اما پرشور دارد و چنين مي¬نمايد كه فضای اثر را به‌رغم حضور خود در کناره‌ها، متأثر کرده است.
شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 80 از صداقت جباری به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.