48 صداقت جباری (1340) سایر آثار
چهارمین حراج تهران حراج خرداد 1394
سایر آثار
  • نام هنرمند: صداقت جباری (1340)
نام اثر :

امضاء: «صداقت جباری 1393» (پایین راست)
ترکیب مواد روی بوم
200×150 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1393


برآورد قیمت : 2,000 - 1,500 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 140,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر :

امضاء: «صداقت جباری 1393» (پایین راست)
ترکیب مواد روی بوم
200×150 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1393

درباره اثر

صداقت جباری طی دو دهه، ترکیب‌هایی گرافیکی از عناصر خوشنویسی خلق کرده که به‌ تدریج به آثاری انتزاعی همچون تابلوی حاضر منتهی شده است.
حروف در آثار این هنرمند، عناصری بصری هستند که هدفشان ارائه ترکیب‌بندی نقاشانه و خلق تعاملی میان فضاهای مثبت و منفی است. حاصل کار او بیشتر یک نقاشی آبستره متشکل از عناصر نوشتاری است تا هر چیزی که به خط، متن و کلمات معنادار مربوط شود.

جباری در این اثر از رنگ‌هایی گرم؛ طیفی از رنگ‌های قهوه‌ای و طلایی بهره برده و درخششی در پس‌زمینه به‌ وجود آورده که القاء کننده قدمت فرم‌های خط‌‌‌‌‌وار هستند. هم‌نشینی و هم‌پوشانی حروف با استفاده از ویژگی رنگی و نحوه چرخش قلم‌مو، رمز‌آلودگی حروف را دوچندان می‌کنند. در عین حال نفوذ رازگونه رنگ طلایی، کیفیتی والا با کنایه به لوحی مقدس را تداعی می‌کند.

هر چند در این اثر مشترکات ظاهری زیادی با کتیبه‌های اسلامی به چشم می‌خورد اما نوع موازنه سیاهی و سفیدی، و توزیع قوت و ضعف به آنچه در آن آثار دیده می‌شود شباهت اندکی دارد. هنرمند، عمداً از وجاهت آهنگین «کتیبه» خارج شده است. حروف از روي هم عبور مي‌كنند اما يكديگر را نمي‌پوشانند. برخي‌شان به‌‌ناگاه تكه مي‌شوند و در يك محيط شلوغ به حيات منفرد و تنهاي خود ادامه مي‌دهند. در واقع همزيستي آنها عبارت از نوعي مجاورت غيرهمدلانه است. گویی قرار بوده تصويري از جهان معاصر و روابط حاكم بر آن را ترسيم كنند. نشانه‌های صوتی خط عربی که در بیشتر نقاشی‌‌-خط‌های جباری نقش تزیینی داشته و در راستای تعادل رنگی با کنتراست زیاد خودنمایی می‌کردند، در این اثر خاموش بوده و جلب نظر نمی‌کنند. جباری در کاربست این رنگ آن هم چنین خلاصه، متکی به سنتیست که هم در کتیبه‌نگاری و هم در نسخه‌پردازی سابقه دارد. رنگ قرمز در نسخه‌ها یا به جهت متمایز کردن سرفصل‌ها، عناوین، جداول، اشکال و برخی واژگان خاص به‌کار می‌رفته، یا اینکه صرفاً جنبه تزیینی داشته است نظیر اعراب‌های قرمز در نسخ قرآنی. در کتیبه‌های بزرگ بناها نیز اعراب‌های سرخ‌رنگ، عناصر زینت‌بخش بوده‌اند.

عمق‌نمایی و بازی نور و سایه در این اثر آن را به کتیبه‌ای تبدیل کرده که گویی لوحی ازلی از آفرینش است. از طرفی دیگر منحنی‌های خط و نحوه رهایی قلم ویژگی اکسپرسیو اثر را تقویت کرده است. بدین ترتیب اثر شاخص هنرمند از یک تکنیک نقاشی تغزلی با ضربه‌قلم‌های کنشی و رفتارنما بهره گرفته تا جهانی ملهم از سنت ایرانی سیاه‌مشق را تجلی بخشد.

صداقت جباری هنرمندی شناخته شده است که علاوه برکسب مقام اول چهارمین دوسالانه نقاشی بین‌المللی  خوشنویسی جهان اسلام در سال 1998 در ترکیه ، در مارکت هنر جهان نیز توانسته اقبال شایسته‌ای پیدا کند. اثری از این هنرمند در اکتبر 2007 در حراج کریستیز دوبی به قیمت ۴۳۳/۰۰۰ دلار چکش خورد.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 48 از صداقت جباری به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.