52 صداقت جباری (1340) سایر آثار
پنجمین حراج تهران حراج خرداد 1395
سایر آثار
  • نام هنرمند: صداقت جباری (1340)
نام اثر :

امضاء: «صداقت جباری 1387» (پایین وسط)
ترکیب مواد روی بوم
چهارلته‌ای، هر کدام 90×90 سانتی‌متر، در مجموع 180×180 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1387


- این اثر در کاتالوگ حراج کریستیز اکتبر 2010 در دبی به چاپ رسیده است.


برآورد قیمت : 1,500 - 1,000 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 120,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر :

امضاء: «صداقت جباری 1387» (پایین وسط)
ترکیب مواد روی بوم
چهارلته‌ای، هر کدام 90×90 سانتی‌متر، در مجموع 180×180 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1387

- این اثر در کاتالوگ حراج کریستیز اکتبر 2010 در دبی به چاپ رسیده است.

درباره اثر

صداقت جباری یکی از موفق‌ترین تجربه‌ها در خلق نقاشی آبستره با استفاده از عناصر خطی و خوشنویسی فارسی را رقم زده است. او با تسلط بر خوشنویسی در مقام استادی و نیز تحصیلات عالی در رشته گرافیک به خوبی توانسته نقاشی‌هایی انتزاعی با ترکیب تصویری فوق‌العاده و کاربست استادانه ضربه‌قلم‌های قدرتمند و بی‌مهابا، خلق کند. تسلط او بر رنگ، به ویژه رنگ‌های تخت چون طلایی و ترکیب فام‌های نزدیک به یکدیگر از دیگر ویژگی‌های نقاشی‌های جباری است.
حروف در آثار این هنرمند، عناصری بصری هستند که هدفشان ارائه ترکیب‌بندی نقاشانه و خلق تعاملی میان فضاهای مثبت و منفی است. حاصل کار او بیشتر یک نقاشی آبستره متشکل از عناصر نوشتاری است تا هر چیزی که به خط، متن و کلمات معنادار مربوط شود.
جباری در این اثر از رنگ‌هایی گرم؛ قهوه‌ای و طلایی بر زمینه‌ای تیره بهره برده و تصویری از سیمرغ با بال‌های گشوده را بر میانه بوم پدید آورده است.
سیمرغ، مرغی افسانه‌ای است که در شاهنامه، اوستا و روایت‌های پهلوی، موجودی خارق‌العاده و شگفت‌انگیز توصیف شده. پرهای گسترده‌اش به ابر فراخی می‌ماند که از آب کوهساران لبریز است و در پرواز خود پهنای کوه را فرو می‌گیرد. این پرنده شگرف و افسانه‌ای، بی‌شک از مهمترین مضامین اسطوره‌ای است که در فضای فرهنگ و پهنه ادب فارسی و هنر ایران چنان تجلی بارزی یافته است. سیمرغ جز در افسانه‌های شاهنامه در منطق‌الطیر عطار، نوشته‌های شهاب‌الدین سهروردی و مولانا آمده است. مولانا او را نماینده عالم بالا و مرغ خدا و مظهر عالی‌ترین پروازهای روح و انسان کامل شناخته است. صداقت جباری در مجموعه سیمرغ‌هایش قلم و حروف را چون سیمرغ به پرواز درآورده است.
صداقت جباری هنرمندی شناخته شده است که علاوه برکسب مقام اول چهارمین دوسالانه بین‌المللی خوشنویسی جهان اسلام در سال 1998 در ترکیه ، در مارکت هنر جهان نیز توانسته اقبال شایسته‌ای پیدا کند. اثری از این هنرمند در حراج کریستیز دوبی در اکتبر 2007، به رقم 433000 دلار به فروش رسیده است.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 52 از صداقت جباری به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.