33 صداقت جباری (متولد 1340) سایر آثار
یازدهمین حراج تهران حراج تیر 1398
سایر آثار
  • نام هنرمند: صداقت جباری (متولد 1340)
نام اثر : ستایش کن خداوندی که او بالاترین است

امضاء: «صداقت جباری 1386» (هر گوشه)
اکریلیک روی بوم
200×180 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1386
پیشینه:
این اثر در نوامبر 2008 در حراج بونامز دوبی ارایه شده است.


برآورد قیمت : 7,000 - 5,000 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 500,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : ستایش کن خداوندی که او بالاترین است

امضاء: «صداقت جباری 1386» (هر گوشه)
اکریلیک روی بوم
200×180 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1386
پیشینه:
این اثر در نوامبر 2008 در حراج بونامز دوبی ارایه شده است.

درباره اثر

صداقت جباری یکی از موفق‌ترین تجربه‌ها در خلق نقاشی آبستره مدرن با استفاده از عناصر خطی و خوشنویسی فارسی را رقم زده است. او با تسلط بر خوشنویسی در مقام استادی و نیز تحصیلات عالی در رشته گرافیک به خوبی توانسته نقاشی‌هایی انتزاعی با ترکیب تصویری فوق‌العاده و کاربست استادانه ضربه‌قلم‌های قدرتمند و بی‌مهابا خلق کند. تسلط وی بر رنگ، به ویژه رنگ‌های تخت چون طلایی و ترکیب فام‌های نزدیک به یکدیگر از دیگر ویژگی‌های نقاشی‌های اوست. حروف در آثار این هنرمند، عناصری بصری هستند که هدفشان ارایه ترکیب‌بندی نقاشانه و خلق تعاملی میان فضاهای مثبت و منفی است. حاصل کار او بیشتر یک نقاشی آبستره متشکل از عناصر نوشتاری است تا هر چیزی که به خط، متن و کلمات معنادار مربوط شود.

در اثر حاضر نیز جباری با به‌کارگیری رنگ طلایی بر زمینه‌ای تیره، به حروف و کلماتی که مانند سنت سیاه‌مشق روی هم و در هم تنیده نوشته شده‌اند، شکلی برجسته داده است. ریتم پویا و پرتحرک حروف با خطوط منحنی و مواج، فضایی سیال در تابلو پدید آورده، گویی کسی ذکر می‌گوید و صداهای مبهم در هم می‌رود؛ حاصل کار، اثری شورانگیز و با کیفیت زیبایی‌شناختی خیره‌کننده است.

نقاشیخط جباری ماندگاری خود را مرهون استفاده از نیروهای کلان رنگ و شکل حروف است. نگاه او به نقطه‌گذاری و موتیف‌های کوچکی است که شکل‌های پیوسته بزرگ را می‌شکنند، همانند ناظر منفعلی که از آشفتگی ناشی از وقوعی نامنتظر به وجد می‌آید. اثر حاضر بدعتی است میان سنتی مقدس با چارچوب‌هایی از پیش‌تعیین‌شده و دست و پاگیر و تجربه اندیشه‌ورزی در کار نقاشی با خط. ماحصل این بدعت اثری است انتزاعی که در عین وابستگی به حافظه تاریخی یک ملت، روایتی آهنگین از تلاطم خط و رنگ در روزگار معاصر را پیش روی بیننده می‌گذارد.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 33 از صداقت جباری به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.