74 صداقت جباری (متولد 1340) سایر آثار
دهمین حراج تهران حراج دی 1397
سایر آثار
  • نام هنرمند: صداقت جباری (متولد 1340)
نام اثر : بدون عنوان از مجموعه راز نهان

امضاء: «صداقت جباری 1394» (پایین چپ)
ترکیب مواد روی بوم
193×150 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1394


برآورد قیمت : 3,000 - 2,000 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 200,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون عنوان از مجموعه راز نهان

امضاء: «صداقت جباری 1394» (پایین چپ)
ترکیب مواد روی بوم
193×150 سانتیمتر
تاریخ اثر: 1394

درباره اثر

صداقت جباری شناخت و مهارت دقیقی در اقلام خوشنویسی ایرانی (همچون نستعلیق و ثلث) دارد، اما به‌واسطه سال‌ها مطالعه در زمینه گرافیک، در ترکیب عناصر تابلوهایش درکی متفاوت نسبت به فرم حروف و کلمات پیدا کرده و به خصوص در استفاده استادانه از رنگ‌های نزدیک به‌هم غریزه‌ای خطاناپذیر دارد.

در همین راستا و با بررسی روند تحولات تصویری در نقاشیخط‌های جباری در دهه هفتاد و هشتاد، آثار او به تدریج و از خلال تجربه‌های عملی و نظری مرتبط با خوشنویسی ایرانی در دهه نود وارد مرحله نوینی می‌شود که نمونه حاضر از جمله دستاوردهای ممتاز همین رویکرد به حساب می‌آید.

او در این مجموعه از آثارش تمایل به بزرگ‌نویسی و استفاده از کنتراست فرم کلمات در پیوند با انواع طیف‌های رنگ طلایی در تقابل با رنگ مشکی دارد. در کار او نوشتار به مثابه نشانه‌هایی از معنای اصلی‌شان جدا و در نظام معنایی تازه‌ای به خاستگاه کمپوزیسیون‌های انتزاعی تبدیل می‌شوند که این ساختارشکنی در آثارش را می‌توان از منظر هنر پست‌مدرن نیز مورد بررسی قرار داد. در اثر حاضر هنرمند با حذف کلمات و نوشتار قابل خوانش، فرم‌هایی آزاد و رها از حروف و کلمات را با ضرباهنگی جسورانه در اندازه قلم و سطوح مختلف رنگی، لایه‌لایه روی هم آورده و از هم‌پوشانی و تقاطع فرم‌ها، تلاش می‌کند تا ارجاعی به شکل تکامل‌یافته و ساختار سیاه‌مشق‌ داشته باشد، اما با گرایش بیشتر به انتزاع، تحول مهمی در زبان بصری‌اش رخ داده است.

این اثر شالوده‌ای از تحولات زبانی نو در کار هنرمندان نسل دوم نقاشیخط است که با دغدغه یافتن مسیری تازه و شخصی، در جست‌وجوی راهی برای به تصویر کشیدن مؤلفه‌های اصیل با اقتباس از مهارت‌های سنت خوشنویسی ایرانی ولی با رویکردی معاصر هستند.

شایان ذکر است آثار نقاشیخط صداقت جباری در سال‌های اخیر همواره مورد توجه و تحسین موزه‌ها و مجموعه‌داران بوده و در بسیاری از بینال‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی ارایه شده و در حراج‌های معتبر داخلی و خارجی با موفقیت به فروش رسیده است.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 74 از صداقت جباری به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.