16 منوچهر یکتایی (1398-1299) سایر آثار
نهمین حراج تهران حراج تیر 1397
سایر آثار
  • نام هنرمند: منوچهر یکتایی (1398-1299)
نام اثر : بدون عنوان

امضاء: «Yektai 69» (پایین چپ)
رنگ‌روغن روی بوم
45×50 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1348
این اثر در قسمت میانی اندکی مرمت شده است.
پیشینه:
این اثر در دسامبر 2016 در حراج وینزور انگلیس ارایه شده است.


برآورد قیمت : 5000 - 3500 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 480,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر : بدون عنوان

امضاء: «Yektai 69» (پایین چپ)
رنگ‌روغن روی بوم
45×50 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1348
این اثر در قسمت میانی اندکی مرمت شده است.
پیشینه:
این اثر در دسامبر 2016 در حراج وینزور انگلیس ارایه شده است.

درباره اثر

منوچهر یکتایی را باید از زمره نقاشان شاعر به شمار آورد و این اثر گواه خوبی بر این مدعاست. عصیان رنگ و خروش ضربات قلم در این اثر، شعری مجسم پدید آورده است. تنها از این جنون بی­‌مهابا، گریز او از دانشکده­ هنرهای زیبا و ناتمام گذاشتن مشق آکادمیک نقاشی را می­‌توان درک کرد. با این حال، روند تکامل تجارب او بعدها در مدرسه هنرهای زیبای بوزار پاریس، زیر نظر هنرمندی چون اوزانفان دنبال می­شود.

این نقاشی زیبا که نمونه‌ای شایسته از کارهای هنرمند است، به خوبی نشان می­‌دهد که به طور کلی یکتایی قالب­پذیر نیست، از مانیفست­‌ها و دسته­‌بندی‌­های ایرانی می­‌گریزد و تلاش می­کند راه خود را در بستر مدرنیسم جهانی پیدا کند. به موجب این کوشش­‌ها، یکتایی به عنوان یک نقاش ایرانی که البته بیش از نیم قرن است از ایران دور بوده، جایگاهی هرچند کوچک در مکتب نقاشان نیویورک پیدا می­کند.

تکلف و اغواگری معمولاً در این طیف از نقاشی­‌های یکتایی دیده نمی­شود. این آثار تماماً مبین نوعی دنیای سرخوش و جهان رنگارنگ هستند. به طور کلی او نقاش خوشبختی‌­ها و حالات خوش و ظریف جهان است. در حالی که به شیوه‌ای نو کار می­کند، رمانتیسیسم و شادی­های زندگی را فراموش نکرده است. تعلق خاطر یکتایی به رنگ­های روشن و زنده نیز، نشان از روح آرام نقاش دارد. رنگ­ها در این وضعیت، همچون اثر حاضر غالباً بر سطوح سفید مرمرین نشسته­‌اند. در این اثر برخلاف بیشتر آثار یکتایی، تصویر گلدان آبی و گل‌های سرخ و سفید حجم وسیعی از تابلو را اشغال کرده‌اند و نقاش با ضربات قلم شدید و رها بیشترین تأثیر رنگ بر سطح بوم را جلوه­‌گر می­کند.

شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 16 از منوچهر یکتایی به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.