23 فریده لاشایی (1391-1323) سایر آثار
سومین حراج تهران حراج خرداد 1393
سایر آثار
  • نام هنرمند: فریده لاشایی (1391-1323)
نام اثر :

امضاء: «فریده لاشایی 88» (وسط چپ)
رنگ روغن روی بوم
175×150 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1388


برآورد قیمت : 1,600 - 1,200 میلیون ریال

رقم نهایی فروش: 300,000,000 تومان

اطلاعات اثر

نام اثر :

امضاء: «فریده لاشایی 88» (وسط چپ)
رنگ روغن روی بوم
175×150 سانتی‌متر
تاریخ اثر: 1388

درباره اثر

نقاشی حاضر، از مجموعه درختان فریده لاشایی است که دغدغه های رمزآلودِ زنانه اش در پرتو خطوطی آنی بر پرده بوم ، ساری و جاری می شوند و دنیایی تغزلی را می‌آفرینند که در گریزِ ظاهرفریبِ دنیایِ جسمانی، به دنبال بیان تعالیِ روح آدمی است.
در پسِ نقاشی‌های لاشایی، می‌توان تجسد اشعار تغزلی و ازلی را یافت که گویی منجمد می‌شوند و برای لحظه‌ای رخ می‌نمایند.
برخلاف برخی دیگر از آثار بجای مانده از این هنرمند که از فرم «معنادار» می‌گریزند، در این اثر می‌توان دورنمایی از ظاهر درخت را یافت، اما پس از لحظه‌ای، درخت، معنایی «مثالی» یافته، از دنیای «جسمانی» می‌گریزد و به عالم «روحانی» باز می‌گردد. لاشایی به دنبال تأثیرپذیری از اندیشه «فاصله گذاری» برتولت برشت، در پیِ آن است که هر مفهوم را در ذهن مخاطبش آشنایی زدایی کند و درختانش را آن‌گونه شکل می‌دهد که در عین درخت بودن، از فرم متعارف، فاصله می‌گیرند. درختانی فرازمینی که ریشه در آسمان دارند و پیراسته شده از برگ، عریانیِ با وقار اندیشه‌ای زنانه را با خشونتی از جنسی لطیف، دست نیافتنی و آزاد، به رخ می‌کشند.
خصوصیات دوگانه لطافت در عین جسارت، از ویژگی‌های بارز نقاشی‌های لاشایی است. بیننده در تجربه‌ای نفس‌گیر، با درگیری عاطفی دو عنصر «والایی» و «زیبایی» رو‌به‌رو می‌شوند که در پس خطوط سیال، روان و در عین‌حال قدرتمندِ هنرمند، پنهان گشته‌اند.
لاشایی، استادانه از تنالیته‌های سرد در این تابلو بهره گرفته تا درختانی را در دنیایی دیگر تجسم بخشد و بیننده را به سفر و جستجو در پس هر رنگ و خط ترغیب کند. شاید هر کس از ظن خود یارش شود و به پیچیدگی‌های رازآلود اندیشه‌اش دست یابد.
به‌کارگیری هنرمندانه رنگ، اندیشه را به پروازی نرم در تابلو سوق می‌دهد؛ رنگ‌های تیره قهوه‌ای و سیاه از عمق سفیدی مقدس‌گون بوم بیرون می‌آیند، نور رنگ پریده صبح در بین شاخه‌ها می‌خزد و آبیِ خنک چشمه، بر پای درختان جاری می‌شود. اوج که بگیری شاید، پرنده‌ای کوچک را در پس شاخه‌ای بیابی.
نقاشی‌های فریده لاشایی در بسیاری از مجموعه‌های شناخته‌شده جهان حضور دارند از جمله در مجموعه‌‌های موزه ملی هنرهای زیبا در لاوالتا، بنیاد هنری دیا در دهلی، دویچه بانک و کامرز بانک آلمان، مجموعه عمومی دمنگا در بازل و موزه هنرهای معاصر تهران موجود است.
شما در حال ثبت پیشنهاد خرید اثر شماره 23 از فریده لاشایی به مبلغ هستید آیا پیشنهاد خود را تایید میکنید؟
توجه: کلیک روی گزینه بله به منزله قبول قوانین و مقررات است.